آبادی هشت خانواری « میل سفید» بخش خرانق شهرستان اردکان برقدار شدولی الدین مصلحتی شربیانی، مجری طرح برق رسانی روستایی توانیر در آیین بهره برداری از طرح برقرسانی به میل سفید خرانق افزود: ببیشتر آبادی های بالای ۱۰ خانوار که در مناطق سخت گذر قرار دارد و راه دسترسی به این آبادی ها بسیار سخت است، برق دارند .
وی اضافه کرد: این امر باعث شد تا سختی کار و عملیات اجرایی برق‌رسانی به این مناطق دو چندان شود و هزینه های اجرای عملیات برقرسانی نیز بالا رود.
وی با اشاره به مزایای برق رسانی به مناطق کم جمعیت روستایی و مشاهدات خود از این مسأله، اظهار کرد: برق رسانی به این روستاها باعث ایجاد رونق در منطقه و توسعه اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی شده است.
نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی هم با بیان اینکه همزمان با عید غدیرخم ، برق رسانی به میل سفید انجام شد ، گفت: این طرح در ایجاد رضایتمندی مردم ، ایجاد امنیت در گستره کویر و نیز اشتغال زایی موثر بود.
وی تصریح کرد: ساکنان این منطقه با بهره مندی از برق ، یک واحد مرغداری با هشت فرصت شغلی ایجاد کردند که به زودی به بهره برداری خواهد رسید .
محمد رضا تابش در ادامه با بیان اینکه وضعیت برق استان بسیار خوب و پایداری شبکه در سطح بالایی قرار دارد،تصریح کرد: سال گذشته خاموشی ها ۱۶۰دقیقه بود که به ۸۰دقیقه کاهش یافت که این عدد بسیار بالایی است.
وی اظهار کرد: حدود ۸۵درصد مصرف برق اردکان صنعتی است،این رقم اعتبار خوبی برای تخصیص و جذب بودجه است.
وی بیان کرد، آبادی زیر ۱۰خانواده نداریم، برق نداشته باشد و در بعضی از مزارع هم فعالیت تولیدی انجام می شود، در کنار این مزارع واحد های مرغداری و دامداری با مشارکت مردم برق رسانی شده یا برقرسانی به آن مناطق در کانون توجه قرار دارد.
مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان یزد نیز با بیان اینکه برق عامل توسعه است ، گفت: برق شبکه های روستایی استان از پایداری مناسبی برخوردار است.
وی بدون اشاره به آمار اضافه کرد: در سال جاری ۱۰ برابر کمتر خاموشی نسبت به آمار کشوری سال گذشته داشته ایم .
محمد حسن صباغ زادگان گفت: استان یزد از نظر تاریخی ، اقتصادی ، اجتماعی ، امنیتی موقعیت خاصی دارد و مساله برق در این استان اهمیت دوچندانی دارد .
برای برقرسانی به میل سفید که هشت خانوار جمعیت دارد، سه میلیارد و ۴۰۰میلیون ریال هزینه شد که از این مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال از محل اعتبار عمرانی ، یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال از محل اعتبار برقرسانی روستایی شرکت توانیر و بقیه نیز از محل کمک های مردمی تامین و پرداخت شد.
اردکان ۹۸ هزار نفر جمعیت دارد و مرکز آن در ۶۰ کیلومتری شمال شهر یزد واقع است.
بر اساس سرشماری آبان ماه سال ۱۳۹۵، از یک میلیون و ۱۳۸هزار نفر جمعیت استان یزد، ۸۵درصد در مناطق روستایی و آبادی ها زندگی می کنند.
برپایه تقسیمات کشوری هر محل که ۲۰خانوار و ۱۰۰نفر جمعیت داشته باشد، روستا و در مناطقی که جمعیت آن کمتر از ۲۰خانوار باشد، آبادی گفته می شود.
۷۵۴۴ *۲۰۴۷* خبرنگار: مژگان دشتی** انتشار دهنده – عباسقلی اشکورجیریانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *