اصلاح نظام بودجه ریزی به رفع مشکلات اقتصادی کشور کمک خواهد کردبه گزارش ایرنا، در نشست بررسی راهبردهای اصلاح نظام بودجه‌ریزی کشور که امروز- دوشنبه- با حضور کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش های مجلس و عادل آذر رییس دیوان محاسبات کشور و معاونان و کارشناسان دو دستگاه برگزار شد، به جلسه نخست سال 96 مجلس شورای اسلامی اشاره شد.
رئیس مرکز پژوهش های مجلس ادامه داد: آقای دکتر لاریجانی در این نشست به موضوعات مهمی درخصوص مسائل کشور اشاره کردند که از دل آن 21 اولویت کاری برای بررسی بیرون آمد که با نگاه مرکز به 38 مورد افزایش یافت و مرکز پژوهش‌های مجلس نیز مامور شد تا این موارد را پیگیری کند، که یکی از این اولویت‌ها اصلاح نظام بودجه‌ریزی بود.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بسیاری از مسئولان درخصوص مسائل کشور اتفاق‌نظر دارند و به فهم مشترکی رسیده‌اند اما راهکاری اساسی برای برون رفت از این مشکلات ارائه نمی‌شود که این مسئله باید آسیب‌شناسی شود.
جلالی یادآور شد: باید برای حل مشکلات کشور براساس اولویت‌بندی و فهم مشترکی که ایجاد شده است عزم و اراده‌ای سه‌ قوه‌ای شکل گیرد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: با برگزاری جلسات کارشناسی مرکز و دیوان محاسبات باید فهم درستی از مشکلات نظام بودجه‌ریزی کشور به دست آید تا روند اصلاح آن درنظر گرفته شود.
وی ادامه داد: یکی از مشکلات پیش‌روی اقتصاد ایران نظام بودجه‌ریزی ناکارآمد است که اگر اصلاح شود می‌توان به بهبود بسیاری از مسائل امیدوار بود.
رییس مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب یکی از راهکارهای برون رفت از اقتصاد نفتی و تحقق اقتصاد مقاومتی را اصلاح نظام بودجه‌ریزی دانست.

** باید تکلیف نوع نظام‌ بودجه‌ریزی ایران تعیین شود
عادل آذر رییس دیوان محاسبات کشور نیز در این نشست گفت: باید در بررسی نظام بودجه‌ر‌یزی بینیم که می‌خواهیم قانون برنامه در کنار قانون بودجه باشد یا به طور جداگانه باشند، قانون محاسبات عمومی پیوست قانون برنامه و بودجه باشد یا به صورت جداگانه ارائه شود که بهتر است نتیجه را با بیان دلایل توضیح دهیم.
وی با بیان اینکه باید تکلیف نوع نظام‌ بودجه‌ریزی ایران تعیین شود، افزود: باید بررسی شود که آیا نیاز به اصلاح نظام بودجه‌ریزی براساس عملکرد احساس می‌شود یا خیر؟ اگر چنین نظری وجود دارد پس باید قانون محاسبات عمومی نیز همراه با قانون برنامه و بودجه اصلاح شود.
رییس دیوان محاسبات کشور با اشاره به مزایای بودجه ریزی بر مبنای عملکرد، خاطرنشان کرد: متاسفانه بخش عمده‌‎ای از قوانین موجود خلاف ایده بودجه‌ریزی برمبنای عملکرد هستند.
محمد قاسمی نیز در این نشست با اشاره به روند بودجه‌ریزی در کشور، گفت:‌ به نظر نمی‌رسد مسئول، دست‌اندرکار یا کارشناسی در حوزه بودجه ریزی وجود داشته باشد که روند فعلی را به عنوان وضعیت صحیح بودجه‌ریزی قبول داشته باشد.
معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس یکی از عوامل عدم اصلاح نظام بودجه‌ریزی کشور را دسترسی به منابع لایزال و آسان نفت دانست و تصریح کرد: عملا وقتی صحبت از بودجه به میان می‌آید بحث بر روی گردش روزمره امور دولت‌ها است و بر همین اساس دولت‌ها به راحتی به دنبال تغییر این روند نمی‌روند.
وی ادامه داد: دولت‌ها اگر مطمئن نشوند که الگوی جایگزینی برای بودجه وجود دارد که بتواند بدون ایجاد اشکال در روند امور دولت‌ها به بهبود نظام بودجه‌ریزی بینجامد به دنبال اصلاح آن نخواهند رفت.
قاسمی یکی از تخصصی‌ترین نهادهای بودجه‌ای کشور را دیوان محاسبات کشور دانست و خاطرنشان کرد: سال 1379 هیات رئیسه مجلس از مرکز خواست تا مطالعه‌ای را درخصوص بودجه‌ریزی کشور انجام دهد که براساس آن در چهار مرحله مطالعاتی با هدف آسیب شناسی، بررسی های تطبیقی و مستند سازی تجربیات کشورها، طراحی الگوی بودجه ریزی متناسب با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در نهایت تهیه پیش نویس قانون بودجه ریزی انجام شد.
وی با بیان اینکه محصول 9 سال کار بر روی موضوع نظام بودجه‌ریزی، نگارش پیش‌نویس قانون بودجه بود، تصریح کرد: قانون برنامه‌ریزی و بودجه چند کشور نیز ترجمه و تدوین شد تا مطالعاتی براساس آن صورت گیرد.
معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس توضیح داد: مطالعات قانون بودجه بسیاری از کشورها نشان می‌دهد که آنها در بحث بودجه وارد موضوع برنامه‌ریزی نمی‌شوند.
وی اصلاح نظام بودجه ریزی را یکی از بزرگترین خدمات به کشور دانست و تاکید کرد: وقتی از اصلاح نظام بودجه‌ریزی صحبت به میان می‌آید به معنای اصلاح شیوه اداره امور کشور است.
به گزارش خانه ملت، در این نشست همچنین مقرر شد تا راهبردهای اصلاح نظام بودجه‌ریزی کشور برای ارایه به مجلس شورای اسلامی در نشست های آتی مرکز پژوهش‌های مجلس و دیوان محاسبات بررسی ونهایی شود.
سیام*3061*شبس*1488 *تنظیم: میترا بلندقامتی*انتشار: بهمن بامداد**انتهای پیام /*


دیدگاه‌تان را بنویسید: