ایلام روزهای آخر شهریورماه را بارانی سپری می کندمجتبی میهن پرست روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با توجه به توپوگرافی منطقه و رشد جوششی ابرها احتمال بروز رعد و برق مورد انتظار است.
وی افزود: وزش باد نسبتا شدید از دیگر پدیده های جوی است که در سطح آسمان استان ایلام مشهود است.
وی وضعیت آب و هوایی منطقه جنوب استان ایلام را وزش باد و بروز غبار محلی و رعد و برق عنوان کرد که احتمال گسترش آن به نقاط شمالی این استان دور از انتظار نیست.
وی در خصوص میزان دمای هوای استان ایلام گفت: میزان دمای استان ایلام در مناطق سردسیر تا 35 درجه و در نقاط گرمسیر تا 45 درجه سانتیگراد می رسد.
میهن پرست گفت: بنا به مطالعه نقشه ها و الگوهای ماهواره ای شهریورماه بارندگی ها و نزولات جوی استان ایلام در فصل پاییز و به ویژه آبان ماه مطلوب خواهد بود که البته احتمال تغییر در این الگوهای بارشی امکان دارد.
به گزارش ایرنا، 403 میلی متر بارش نزولات جوی در سال زراعی جاری (اول مهر سال 95 تا پایان شهریور سال 96) در استان ایلام باریده است.
این میزان بارش نسبت به سال زراعی گذشته 53 درصد و در مقایسه با میانگین بلند مدت 14 درصد کاهش را نشان می دهد.
میزان نزولات جوی ثبت شده در شهرستان ایلام 469 میلی متر است که در قیاس با بارش های سال زراعی گذشته 51 درصد و نسبت به میانگین بلند مدت 16درصد کاهش داشته است.
بیشترین بارش در این مقطع زمانی در شهرستان ایوان با 688 میلی متر گزارش شده که نسبت به سال زراعی گذشته 41 درصد کاهش داشته ولی در مقایسه با میانیگن بلند مدت هشت درصد افزایش داشته است.
همچنین کمترین میزان بارش ها در شهرستان مهران با 138 میلی متر بود که در مقایسه با بارش های سال گذشته 56 درصد و نسبت به میانیگن بلند مدت 37 درصد کاهش ثبت شده است.
با توجه به کاهش محسوس بارش ها از منظر هواشناسی استان ایلام بر خلاف بارش های چشمگیر سال زراعی 95 – 94، در سال زراعی جاری خشکسال بوده که امیدواریم با تغییرات اقلیمی در سال زراعی 96- 97 میزان بارش ها به وضعیت مطلوب برسد.
خبرنگار: زهرا موسوی ** انتشار دهنده: شهریار حیدری فر
7172/6034انتهای پیام /*


دیدگاه‌تان را بنویسید: