برجام برای مشارکت اقتصادی آفریقای جنوبی در ایران ایجاد انگیزه کرده استبه گزارش ایرنا، ویلیام مکس فلمن وایتر روز سه شنبه در نشست با محمدرضا خباز استاندار سمنان در دفتر افزود: پسابرجام فرصت بسیار ارزشمندی برای کشورهای جهان از قاره های مختلف برای سرمایه گذاری اقتصادی و تجاری در ایران است.
وی خاطرنشان کرد: کشور آفریقای جنوبی به خوبی ظرفیت های اقتصادی و تجاری کشور ایران را درک‌کرده است و سفر دکتر روحانی رئیس جمهوری ایران به آفریقای جنوبی در چند ماه آینده و برگزاری نشست دوجانبه تجاری و اقتصادی در آبان امسال در کشور آفریقای جنوبی، نمونه هایی از انگیزه این کشور برای سرمایه گذاری در ایران است.
وی اضافه کرد: سمنان از ظرفیت های قابل توجه معدنی و کشاورزی برخوردار است و با همکاری رایزن اقتصادی کشور آفریقای جنوبی در ایران، تلاش می کنیم‌ این ظرفیت ها را به سرمایه گذاران آفریقای جنوبی برای مشارکت تجاری و اقتصادی معرفی کنیم.
فلمن وایتر اضافه کرد: سمنان از ظرفیت های خوبی در زمینه های تولید و بسته‌بندی محصولات کشاورزی برخوردار است و آفریقای جنوبی آمادگی دارد ، این محصولات را برای مصرف مردم کشورش از این استان صادر کند.
وی افزود: به دلیل تفاوت فصلی که در ایران و آفریقای جنوبی وجود دارد می توان محصولات کشاورزی متنوعی را که در این دو کشور تولید می شود، برای واردات و صادرات متقابل برنامه‌ریزی کرد.
سفیر کشور آفریقای جنوبی در ایران گفت: این 2 کشور انگیزه های زیادی برای رشد و توسعه اقتصادی دارند و با انتقال دانش و تامین زیرساخت سرمایه گذاری، می توان برای افزایش اشتغال تلاش کرد.
فلمن وایتر تصریح کرد: مشترکات فرهنگی قابل توجهی بین ایران و آفریقای جنوبی وجود دارد و باید از مشترکات ارزشمند برای گشترش روابط همکاری دوجانبه در زمینه های مختلف اقتصادی و تجاری بهره برد.
استاندار سمنان نیز دراین نشست با اشاره به اینکه این استان با برخورداری از طبیعت چهارگانه می تواند از گردگشران خارجی به صورت مطلوب پذیرایی کند، اضافه کرد: در بخش تولید داروهای دامی سمنان از ظرفیت های قابل توجهی برخوردار است و به گفته کارشناسان این بخش، داروهای دامی تولیدی در این استان با کیفیت معادل اروپایی خود برابری می کند.
محمدرضا خباز تصریح کرد: ایران و آفریقای جنوبی از کشورهای در حال توسعه در نظام بین المللی به شمار می روند و تبادل علوم و اطلاعات، توانمندی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های متقابل می‌تواند برای توسعه و آبادانی هر دو کشور مفید باشد.
استاندار سمنان با اشاره به دستاوردهای دولت تدبیر و امید برای افزایش ارتباطات بین‌المللی به منظور رونق اقتصادی کشور، گفت: برجام اثرات مثبتی در افزایش تبادل اقتصادی و معدنی بین ایران و سایر کشورها داشته است و پسابرجام فرصتی ارزشمند برای گسترش روابط اقتصادی ایران و آفریقای جنوبی است.
استاندار سمنان با اشاره به اینکه ایران و آفریقای جنوبی 2 رهبر آزادی خواه و انقلابی یعنی حضرت امام خمینی(ره) و نلسون ماندلا را به جهانیان معرفی کردند و آنها افتخار کشورهای خودشان در جهان هستند، گفت: باید کشورهای جهان از فرصتی که برجام در اختیارشان قرار داده است برای سرمایه گذاری در ایران اسلامی به صورت مطلوب استفاده کنند.
«ویلیام مکس فلمن وایتر» سفیر کشور آفریقای جنوبی در جمهوری اسلامی ایران به منظور بررسی ظرفیت های سرمایه گذاری و توان بخش های مختلف سمنان برای مشارکت اقتصادی این کشور، به سمنان سفر کرده است.
در این نشست استاندار و علی اصغر جمعه ای رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان به بیان برخی ظرفیت های این استان در زمینه های صنعت، معدن، گردشگری و کشاورزی پرداختند، ویلیام مکس فلمن وایتر سفیر آفریقای جنوبی در جمهوری اسلامی در سفری 2 روزه، بازدید از واحدهای صنعتی، تولیدات و ظرفیت های سرمایه گذاری در استان سمنان را در برنامه دارد.
به گزارش ایرنا، در سه ماه اول سال 96، نرخ بیکاری در استان سمنان 8.8 درصد و 2 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر بود و با تحقق کامل ارایه تسهیلات 9 هزار میلیارد ریالی رونق تولید و اجرای طرح‌های اقتصادی در قالب تفاهم‌نامه های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به تعداد 87 طرح با سرمایه گذاری 71 هزار و 510 میلیارد ریال در همایش‌های سرمایه‌گذاری این استان، انتظار می رود اشتغال افزایش و نرخ بیکاری در سمنان کاهش قابل توجهی یابد.
7339/6103 خبرنگار: محمدرضا یوسف نژاد ** انتشار دهنده: مصطفی دهقان
برای آگاهی از تازه‌ترین اخبار و رویدادها در استان سمنان به نشانی IRNASEMNAN@ کانال اخبار ایرنا سمنان مراجعه کنید.انتهای پیام /*


دیدگاه‌تان را بنویسید: