Updated : خرداد ۰۷, ۱۴۰۰ in دسته‌بندی نشده

تایید صلاحیت ۷ نامزد انتخاباتی/دستورات برقی دستگاه قضا و …

پربازدیدهای  اخبار حقوقی ایسنا را در این گزارش می خوانید: 

روند  بررسی صلاحیت کاندیداها در شورای نگهبان

کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفت: اگر کسی التزام به قانون اساسی را ندارد، طبیعتا نمی‌تواند رئیس جمهور شود.  اگر کسی می‌خواهد پاسدار قانون اساسی شود، باید به آن ملتزم باشد.      

وی ادامه داد: تبلیغات انتخابات به صورت رسمی بعد از اعلام نظر شورای نگهبان آغاز می شود و قبل از آن، تبلیغات ممنوع است.     

کدخدایی گفت: هفت نفر از نامزدها تایید صلاحیت شدند. 

 سخنگوی شورای نگهبان گفت: پرونده داوطلبان در شورای نگهبان به دقت مورد بررسی قرار گرفت.                                  

سخنگوی شورای نگهبان گفت: در رسیدگی به حادثه تلخ هواپیمای اوکراینی، رای دادگاه داخلی کانادا به دلیل عدول از صلاحیت سرزمینی، فاقد اعتبار حقوقی است.       

شورای نگهبان و اعضای آن مصون از اشتباه و نقص نیستند

 سیامک ره پیک  قائم مقام دبیر شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان و اعضای آن همچون سایر نهادها و اشخاص مصون از اشتباه و نقص نیست، اما به ویژه در این دوره از بررسی‌ها تلاش فوق العاده خود را برای بررسی دقیق، عادلانه و همه جانبه براساس ضوابط قانونی و شرعی بکار گرفت تا وظیفه خود در این امر خطیر را در برابر خداوند متعال و ملت شریف ایران اسلامی انجام دهد.      

قائم مقام دبیر شورای نگهبان ادامه داد: قبل از اینکه پرونده داوطلبان به صحن شورای نگهبان بیاید، کارشناسان روی آنها کار کرده‌اند.                                       

دو درصد جمعیت کشور به اعتیاد مبتلا هستند

حجت الاسلام والمسلمین درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به آمار ابتلای به اعتیاد در کشور گفت: متأسفانه طبق آمار سال ۲۰۲۰ حدود ۲ درصد جمعیت کشور ما مبتلا به این بیماری هستند که نسبت قابل‌توجهی است.             

وی افزود: هیچ مصوبه‌ای درباره افزایش قیمت نان وجود ندارد.

     صلح و سازش باید در اولویت باشد

محمدجواد حشمتی رئیس کل دادگستری استان تهران با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های مختلف مردمی و امکانات موجود در شوراهای حل اختلاف، گفت: با توجه به سیاست‌های قوه قضاییه، صلح و سازش و اصلاح ذات البین باید در اولویت باشد.   

      خفاش شب فردیس دستگیر شد                       

حسین ناصرخاکی دادستان عمومی و انقلاب فردیس از بازداشت فردی خبر داد که در پوشش مسافرکش اقدام به آزار جنسی بانوان در این شهرستان می‌کرد.     

طرح کاداستر یک طرح ملی است 

ذبیح الله خداییان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه این سازمان به موجب قانون صلاحیت نظارت بر شرکت‌های صوری را ندارد و دستگاه‌های دیگر باید نظارت را اعمال کنند، تاکید کرد: اگر این دستگاه‌ها به خوبی نظارت کنند کسی جرات نمی‌کند شرکت صوری ثبت کند، ولی متاسفانه نظارتی صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: طرح کاداستر یک طرح ملی است و همه باید به اجرای آن کمک می‌کردند.

در دادگاه مطبوعات این هفته چه گذشت؟

احمد مومنی رادسخنگوی هیات منصفه مطبوعات از رسیدگی به دو پرونده مطبوعاتی خبر داد و گفت: پرونده اول مربوط به متهم مدیر مسئول و خبرنگار خبرگزاری ایبنا (شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران ) به اتهام نشر مطالب خلاف واقع بود که  هیئت منصفه با اکثریت آرا متهمان را مجرم ندانست.  پرونده دوم مربوط به مدیر مسئول و خبرنگار سایت انتخاب به  اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی بود که  هیئت منصفه به اتفاق آرا متهمان را مجرم دانست و همچنین به اتفاق آرا متهمان را مستحق تخفیف ندانست.

در زمانی کوتاه نمی‌توان سلامت روان پدر و مادر بابک خرمدین را تشخیص داد

مهدی صابری رئیس بخش معاینات روانپزشکی اداره کل پزشکی قانونی استان تهران با بیان اینکه سازمان پزشکی قانونی هنوز در مورد وضعیت سلامت روان والدین بابک خرمدین هیچ‌گونه اظهار نظر رسمی و قطعی نکرده است، گفت: پزشکی قانونی در یک مصاحبه روانپزشکی و در یک زمان کوتاه نمی‌تواند تشخیص دهد که آن‌ها از سلامت روان برخوردارند و این موضوع را نمی تواند اعلام کند تا این که بر اساس آزمایش های نهایی به نتیجه برسد.                                 

دستور رئیس قوه قضاییه برای بررسی علت قطعی‎های مکرر برق

حجت الاسلام و المسلمین رییسی رئیس قوه قضاییه گفت: بررسی علت قطعی‎ های مکرر برق با توجه به در پیش بودن تابستان و افزایش مصرف برق در این فصل، یکی از مصادیق اصلی رسیدگی به حقوق عامه است و نباید نسبت به تضییع این حق بی توجهی صورت گیرد.     

شناسایی و انهدام یک باند کلاهبرداری و ارتشاء در شهر بهبهان

حجت الاسلام والمسلمین عبداللهی رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه از شناسایی و انهدام یک باند کلاهبرداری و ارتشاء در شهر بهبهان خبر داد.       

ضرورت رسیدگی سریع به پرونده‌های قدیمی و مسن در دادسرای تهران

علی القاصی  دادستان تهران با تأکید بر ضرورت تسریع در رسیدگی‌های قضایی دستور داد برای کاهش آمار پرونده‌های قدیمی در شعب مختلف دادسرا، تدابیر ویژه ای اتخاذ شود.       

 رای دادگاه کانادا درباره هواپیمای اوکراینی غیر علمی است      

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال ایسنا مبنی براینکه دادگاه عالی آنتاریو در کانادا رایی صادر کرده مبنی بر اینکه شلیک به هواپیمای اوکراینی از سوی پدافند سپاه، اقدامی عمدی و تروریستی بوده است. موضع قوه قضاییه در این باره چیست و این رای چه اثری می‌تواند داشته باشد؟ گفت: اولا هم به موجب قوانین جمهوری اسلامی ایران و هم به موجب قوانین و مقررات بین المللی و اصول کلی حاکم بر قواعد بین المللی به لحاظ اینکه این حادثه در ایران رخ داده ،  تنها مرجع صالح برای رسیدگی به ان  دادگاه های جمهوری اسلامی ایران است و دادگاه های سایر کشورها از جمله کانادا صلاحیت رسیدگی به موضوع را ندارند.  رای کانادا موضوع احساسی و غیرعلمی و مبتنی بر حدس و گمان است و از  ارزش حقوقی و مستندات کافی برخوردار نیست.

سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات حسن رعیت برگزار شد

سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات حسن میرکاظمی معروف به حسن رعیت و ۲۱ متهم دیگرپرونده در شعبه ۵ دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی بابایی برگزار شد و متهم رعیت به ارائه دفاعیاتش پرداخت. 

 حسن رعیت متهم ردیف اول پرونده اتهاماتش عبارتند از  روابط نزدیک وی با قاضی منصوری؛ ارتباطات او با سیامک صمیمی قائم مقام معاونت برنامه‌ریزی وزارت صنایع و معادن وقت جهت انتفاع نامشروع از تسهیلات کلان بانک‌های صنعت و معدن و کشاورزی؛ ارتباط با محمد آریا؛ پرداخت رشوه به رئیس هیئت مدیره بانک صادرات استان گلستان؛ پرداخت رشوه به رئیس شعبه بانک پارسیان کیش؛ سوءاستفاده از حساب کارمندان خود جهت پولشویی و اخذ حواله‌های ارزی دولتی به واسطه شرکت‌هایی با ذینفع واحد و عدم واردات کالاهای تولیدی.                    

  انتهای پیام 

پاسخی بگذارید