تظاهرات گسترده مسلمانان انگلیس در محکومیت کشتار مردم روهینگیابه گزارش ایرنا، در جریان این حرکت اعتراضی که از مقابل سفارت میانمار در لندن شروع و تا مقابل دفتر نخست وزیری ادامه داشت، شرکت‌کنندگان شعارنوشته‌هایی را که بر روی آن عبارت هایی همچون ‘پاکسازی مسلمانان روهینگیا را پایان دهید’، ‘مسلمانان روهینگیا را کمک کنید’، ‘کشتار مسلمانان روهینگیا را محکوم می کنیم’ نوشته شده بود، در دست داشتند.
آنها همچنین شعارهایی را همچون ‘الله اکبر’، ‘آنگ سان سوچی شرمت باد’، ‘کشورهای عربی شرمتان باد’، ‘سازمان ملل شرمت باد’، ‘بی.بی.سی، سی ان ان شرمت باد’ سرداده و سکوت جامعه جهانی را نسبت به جنایت های صورت گرفته در روهینگیا محکوم کردند.
معترضین با سر دادن شعارهایی علیه ‘ترزا می’ نخست وزیر انگلیس، خواستار توقف سریع همکاری های نظامی لندن با ارتش میانمار شدند.
بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، حدود ۲۷۰ هزار مسلمان روهینگیا طی دو هفته اخیر از کشورشان میانمار به بنگلادش پناه برده‌اند.
کمیسیونر عالی سازمان ملل در امور پناهجویان دراین‌باره گفته که «تعداد (روهینگیا‍‌هایی که از میانمار به بنگلادش پناه برده‌اند)، بسیار هشداردهنده و نگران‌کننده است و باید سریعاً به وضع میانمار رسیدگی شود».
بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس پیشتر در هشداری به ‘آن سانگ سوچی’ رهبر میانمار از وی خواست تا از قابلیت‌هایش برای پایان بخشیدن به وضع مسلمانان روهینگیا استفاده کند.
وی گفته بود که رفتارهای نامناسب با مسلمانان به لکه‌دار شدن وجهه دولت این کشور می‌انجامد.
روز گذشته (شنبه) نیز ‘پریتی پتل’ وزیر توسعه بین‌الملل انگلیس در واکنشی تند به کشتار مردم روهینگیا در میانمار، پایان خشونت‌ها و دسترسی نهادهای حقوق بشری برای کمک‌رسانی به مردم حادثه‌دیده در این منطقه را خواستار شده بود.
وی با انتشار پیامی گفته بود: خشونت‌های وحشتناک در استان راخین میانمار بایستی هم‌اکنون متوقف شود. بریتانیا از ارتش این کشور می‌خواهد تا هرچه سریع‌تر تنش‌ها را کاهش دهد و دولت برمه نیز دسترسی سریع و کامل کمک‌های انسانی و حمایت از مردم و قربانیان این حادثه را فراهم آورد.
وی تأکید کرد که بدون دسترسی کامل، امکان رسیدگی به نیاز مردان، زنان و کودکان حادثه‌دیده وجود ندارد و افراد بیشتری جان خود را از دست خواهند داد.
نمایندگان پارلمان انگلیس نیز طی نامه‌ای خطاب به بوریس جانسون وزیر امور خارجه این کشور، خواستار تعلیق همکاری‌های نظامی لندن با ارتش میانمار، به دلیل کشتار مسلمانان روهینگیا شدند.
اروپام **۳۴۰۴** خبرنگار: هادی نادری **انتشار: محسن اسماعیلیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *