Updated : مهر ۳۰, ۱۳۹۸ in دسته‌بندی نشده

تهیه طرح کسب و کار برای ۲۱۰۰ روستا در خراسان رضوی

به گزارش ایسنا، علی‌اکبر لبافی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان بردسکن عنوان کرد: تبصره و بندهایی که خودمان در نظام اداری کشور برای سرمایه‌گذاری و گرفتاری‌هایی که برای سرمایه گذاران به وجود آوردیم، موجب خودتحریمی‎هایی شد. این خودتحریمی‎ها که ناشی از قوانین و مقررات موجود به وجود آمده موجب افزایش بروکراسی‎ها شده است، متاسفانه اکنون در صدور مجوزها و قوانین و مقررات موجود گرفتاری‎های بسیاری داریم.

او بیان کرد: با توجه به اینکه بسیاری از قوانین موجود مربوط به سال‎های ۵۲ و ۵۳ است و موجب بروز مشکلاتی شده در همین راستا و برای رفع مشکلات از سوی استاندار خراسان رضوی طرح مثلث توسعه اقتصادی مطرح شد که براساس آن ارکان حاکمیت هر شهرستان در کنار هم قرار می‎گیرند و از تمام ظرفیت‌ها برای سرمایه‎گذاری‌های جدید و توسعه سرمایه‎گذاری استفاده می‎شود.

دبیر نهاد مردمی ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی بیان کرد: هیچ کدام از معین‎ها به اجبار به عنوان معین اقتصادی انتخاب نشدند، هرکدام که نتوانند ادامه دهند کنار رفته و معین‎های دیگری که در نوبت هستند، ادامه کار را خواهند داد.

وی عنوان کرد: تاکنون در استان خراسان رضوی ۱۰۰ معین اقتصادی فعال شدند که ۹۳ درصدشان بخش خصوصی و تنها ۷ درصد معین‎های اقتصادی بخش دولتی و موسسات عمومی غیر دولتی هستند.

وی گفت: در گام اول که انجام مطالعات بود برای ۲۱۰۰ روستا از ۲۴۰۰ روستای استان طرح کسب و کار تهیه شد و بر اساس آن دیگر نیازی به سند آمایش و اسناد بخشی نیست.

لبافی اظهار کرد: براساس آنچه در شورای فرهنگ عمومی مصوب شده تندیس معین اقتصادی که موجب توسعه و آبادانی روستا شود در ورودی روستا نصب می‌شود، یکی از خیابان‎ها یا میادین شهر به نام معین اقتصادی نام‌گذاری خواهد شد و خواهند توانست قبل از خطبه‎های نماز جمعه سخنرانی کرده و ضمن اینکه خادم حرم امام رضا(ع) می‎شوند در هفته یک ساعت در برنامه تلویزیونی حضور یافته و به بیان عملکرد خود خواهند پرداخت.

نرخ اشتغال بردسکن ۸۸٫۶ درصد است

در این جلسه فرماندار بردسکن گفت: این شهرستان با نرخ اشتغال ۸۸٫۶ درصد و نرخ بیکاری ۱۱٫۴ درصد دارای ۴۲ واحد صنعتی و ۳۳ واحد معدنی فعال با سرمایه‌گذاری بیش از هشت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال و بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال است.

مجتبی شاکری افزود: ۲۸۲ واحد تولیدی کشاورزی با سرمایه‌گذاری یک هزار و ۳۲۰ میلیارد ریال و اشتغال ۷۳۰ نفر و ۴۱ واحد گردشگری فعال با سرمایه‌گذاری ۱۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال و اشتغال ۶۳ نفر در شهرستان بردسکن فعال هستند.

وی با اشاره به وجود ۴۶۱ منبع آبی با استحصال ۱۳۸ میلیون متر مکعب در این شهرستان اظهار کرد: ۳۸۳ منبع آبی در حوزه کشاورزی، ۷۵ منبع آبی در حوزه خدمات و ۲۱ منبع در حوزه صنعت و معدن وجود دارند.

او افزود : بردسکن دارای ۲۷ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی با تولید بیش از ۱۱۷ هزار تن انواع محصولات باغی شامل پسته، انار، انگور، زعفران، انجیر و… همچنین محصولات زراعی شامل پنبه، زیره، گندم و جو و تولیدات دامی شامل گوشت قرمز، مرغ و ماهی، شیر و تخم مرغ، عسل و… است.

فرماندار بردسکن گفت: بیشترین سطح زیرکشت شهرستان، مربوط به کشت پسته با ۱۰ هزار هکتار و تولید ۹ هزار و ۶۰۰ تن و میانگین ۹۶۰ کیلو در هر هکتار  است.

وی همچنین عنوان کرد: دو هزار و ۵۰۰ هکتار انار با تولید ۵۰ تن و متوسط تولید ۲۰ تن در هر هکتار، یک هزار هکتار انگور با ۲۰ هزار تن و دو هزار و ۵۰۰ هکتار زعفران با تولید ۵ تن زعفران خشک و ۲۰۰ هکتار انجیر با تولید ۸۰۰ تن محصول از دیگر ظرفیت‎های این شهرستان به شمار می‌رود.

وی اظهار کرد: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق تولید، برای ایجاد مجتمع گلخانه‌ای در مساحت ۱۵ هکتار و ایجاد اشتغال برای یک هزار نفر، مجوز حفر چاه اخذ و زمین مورد نظر جانمایی شده است.

شاکری گفت: با انعقاد تفاهم‎نامه با پنج معین اقتصادی شهرستان ۳۰ روستای بردسکن در اجرای طرح‌های اشتغال تحت پوشش آن‌ها قرار گرفته‎اند.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه‎های سرمایه‌گذاری به ارزش شش هزار و ۶۸۰ میلیارد ریال با اشتغال یک هزار و ۴۲۲ نفر افزود: در این راستا ۲۵ صندوق خرد محلی در روستاهای شهرستان تشکیل و پنج صندوق از محل اعتبارات صندوق کارآفرینی امید، تسهیلات اشتغال در زمینه دامداری، خیاطی طیور و قالیبافی اخذ نمودند.

فرماندار بردسکن گفت: تعداد ۱۳ روستا به منظور برخورداری از ۱۲۰ میلیارد ریال تسهیلات از محل اعتبارات اجتماع محور بنیاد برکت برای ایجاد ۳۰۰ شغل جدید تعیین شده‌اند.

وی اظهار کرد: مبلغ ۱۹۹ میلیارد ریال تسهیلات توسعه پایدار روستایی از محل بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه در سامانه کارا به ۳۱۶ طرح و با اشتغال ۵۹۶ نفر پرداخت شده که با توجه به سهمیه ابلاغی ۹۵ میلیارد و ۴۷۰ میلیون ریالی شاهد تحقق ۲۰۸ درصدی آن هستیم.

شاکری افزود: در این راستا ۱۱۷ طرح به بانک کشاورزی به مبلغ شش میلیارد و ۱۰ میلیون ریال، ۱۰۹ طرح به مبلغ ۵۱ میلیارد و ۶۳۰ میلیون ریال توسط پست بانک و ۵۸ طرح به مبلغ ۵۷ میلیارد و ۱۷۰ میلیون ریال توسط بانک توسعه و ۲۱ طرح به مبلغ ۲۹ میلیارد و ۵۷۰ میلیون ریال به صندوق کارآفرینی امید معرفی و پرداخت شده است.

وی ادامه داد: تعهد اشتغال شهرستان در سال جاری یک هزار و ۱۹۷ نفر است که تاکنون ۴۴ درصد تحقق یافته و ۵۲۳ نفر ثبت سامانه رصد شده‎اند.

وی به طرح مهارت‌آموزی در محیط واقعی کار اشاره و عنوان کرد: در این زمینه تعهد ۵۸ نفر بوده که با ۳۳ نفر عملکرد، ۵۷ درصد محقق شده است.

شاکری گفت: با توجه به وضعیت موجود شهرستان مشکلات عمده‎ای در بحث تولید و اشتغال وجود دارد که تامین برق معادن بردسکن یکی از آن‌هاست.

 وی افزایش حق بیمه تامین اجتماعی در کارگاه‌های بالای پنج نفر کارگر را مشکل ساز ذکر کرد و گفت: این مشکل برای کارگاه‌های قالی‌بافی شهرستان مشکلاتی ایجاد کرده که از طریق استان در حال پیگیری هستیم.

وی اظهار کرد: عدم وجود نقدینگی و کمبود تسهیلات سرمایه در گردش ارزان قیمت، مشکل دیگری است که از طریق کمیته تامین مالی استان ذیل شورای هماهنگی بانک‌های استان در حال پیگیری است.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید