توسعه کیش در ۴ سال دولت تدبیر و امیدبه گزارش ایرنا، با ایجاد مناطق آزاد و تصویب قانون چگونگی اداره آن در شهریورماه سال ۱۳۷۲، منطقه آزاد کیش یکی از اساسی و مهمترین محورهای توسعه اقتصادی کشور لحاظ شد .
تبدیل مناطق آزاد به الگوهای توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور، ماموریت های اصلی این مناطق برای انتقال فناوری و جذب سرمایه داخلی و خارجی، پایگاه مهمی برای حرکت به سمت رونق اقتصادی است .
به دنبال تاکیدات رهبر معظم انقلاب در بحث اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، ستاد اقتصاد مقاومتی در کشور تشکیل و ماموریت ها و برنامه هایی برای تمامی دستگاه ها از جمله مناطق آزاد برای تحقق این سیاست ها تعریف شد.
افزایش میزان تولید واحدهای صنعتی، افزایش میزان صادرات و صادرات مجدد در حوزه تولید ، تجارت و ایجاد مراکز انتقال فناوری و تکنولوژی های نوین در مناطق آزاد از جمله برنامه هایی بود که برای مناطق آزاد در نظر گرفته شد .
جزیره کیش به عنوان یکی از مناطق آزاد و با ۲ ماموریت اصلی توسعه گردشگری و تجارت در چهار سال گذشته با گامهای روبه جلو و با ایجاد زیرساخت های مورد نیاز در بخش های عمرانی، اقتصادی، فرهنگی و گردشگری توانست به این دو ماموریت شتاب بیشتری ببخشد به گونه ای که بر اساس آماراعلام شده و به گفته مسئولان منطقه ، کیش با جذب بیش از یک میلیون و۷۰۰هزار گردشگر در سال گذشته توانسته از خروج سرمایه های ارزی از کشور جلوگیری کند.
در سال ۹۲ جزیره کیش با مشکلاتی همچون قطعی برق ، کمبود آب ، بوی نامطبوع فاضلاب روبرو بود و زیر ساخت های لازمی که بتواند گردشگران را به خود جذب کند انگونه که باید فراهم نبود .
از نکاتی که برای توسعه این خطه از ایران اسلامی در طی این سالها مدیران عالی سازمان منطقه آزاد بدان توجه کردند می توان به توسعه فضای سبز ، تامین آب و برق لازم ، ایجاد نیروگاه و تصفیه خانه فاضلاب ، توسعه فرودگاه و بندر، توسعه بیمارستان و افزایش خدمات درمانی و بهداشتی ، افزایش هتل ها و ایجاد زیر ساخت های گردشگری ، ساخت فرودگاه و بندر در جزیره هندورابی اشاره کرد .
خبرنگار ایرنا به مناسبت فرا رسیدن هفته دولت در خصوص عملکرد چهار ساله سازمان منطقه ازاد کیش در بحث توسعه زیر ساخت ها ، فروش و قیمت زمین ، توسعه فضای سبز ، طرح های در حال اجرا و آتی ، طرح های توسعه ای جزیره هندورابی و اقدامات صورت گرفته با معاون عمرانی و زیربنایی منطقه آزاد کیش گفت وگو کرد.
رامین افشاری در خصوص اقدامات انجام شده و دستاوردهای عمرانی گفت : در چارچوب تحقق اهداف طرح جامع تا سال ۱۴۰۴ اقدامات خوبی در راستای حل مشکلات زیر بنایی جزیره کیش انجام شده است .
وی به راه اندازی دو واحد نیروگاه گازی به ظرفیت ۷۵ مگا وات و همچنین ساخت نیروگاه شماره ۲ با ظرفیت ۱۰۰ مگاوات در جنوب جزیره کیش اشاره کرد و گفت : مجموع ظرفیت عملی تولید برق در سال ۹۲ ، ۱۳۷ مگا وات بوده که در سال ۹۵این میزان به ۲۳۵ مگا وات رسیده که ۷۱ درصد رشد داشته است و تعداد مشترکان نیز در سال ۹۲ از ۲۶ هزار و ۴۴۴ نفر به ۳۶ هزار و ۶۷۸ نفر رسیده که میزان رشد آن ۴۲ درصد بوده است و در دو سال گذشته هیچ قطعی برقی نداشتیم.

** افزایش ۶۷ درصدی ظرفیت تولید آب شیرین و ذخیره آب شرب
وی به ظرفیت تولید آب در جزیره کیش اشاره کرد و افزود: در بخش تامین آب جزیره که یکی از مشکلات مهم مردم در سال های گذشته بوده با اضافه کردن چند واحد آب شیرین کن، ظرفیت تولید آب ۶۷ درصد افزایش و از ۲۱ هزار به ۳۵ هزار متر مکعب در شبانه روز افزایش پیدا کرده است .
افشاری همچنین به افزایش ظرفیت ۶۷ درصدی ذخیره آب شرب نیز اشاره کرد و گفت :این میزان از ۳۰ هزار متر مکعب در طی این سالها به ۵۰هزار متر مکعب افزایش یافته است .
وی در مورد شبکه ابرسانی کیش و توسعه آن گفت : در سال ۹۲ طول این شبکه ۲۲۸ کیلومتر بوده که در طی سالهای گذشته این میزان به ۲۴۸ کیلومتر رسیده است .
معاون عمرانی منطقه ازاد کیش ،با اعلام اینکه در نیروگاه شماره ۲ کیش ۲ واحد آب شیرین کن ۲ هزار و ۵۰۰ متر مکعبی ایجاد شده است اظهارکرد : با این اقدام ظرفیت تولید روزانه ۵ هزار متر مکعب افزایش خواهد داشت .
افشاری به رشد ۴۰۰ درصدی ظرفیت تصفیه فاضلاب اشاره کرد و به ایرنا گفت: میزان تصفیه فاضلاب ۲ هزار و ۵۰۰ متر مکعب در سال ۹۲ بوده که این میزان درسال ۹۵ به ۱۲هزار و ۵۰۰مترمکعب رسیده است.
معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش به افزایش ۴۱ درصدی فضای سبز درجزیره کیش اشاره کرد و گفت : این میزان از ۳۷۰ هکتار در سال ۹۲ به ۵۲۰ هکتار در سال ۹۵ افزایش پیدا کرده است .

*اتمام ۳۷ طرح عمرانی
معاون عمرانی و زیربنایی منطقه آزاد کیش در خصوص اهم فعالیت های عمرانی انجام شده به جذب ۱۲ هزار و ۶۵۰ میلیارد ریال بودجه عمرانی برای توسعه زیر ساخت های حمل و نقل ، انرژی و… اشاره کرد و گفت : در طول این سالها موفق به اتمام ۳۷ طرح عمرانی ، زیربنایی و عمران شهری( ۳ طرح فرودگاهی ، ۹ طرح زیر بنایی ، ۵ طرح بندری ، ۱۸ طرح عمران شهری و ۲ طرح در هندورابی ) با تخصیص اعتباری معادل شش هزار میلیارد ریال شدیم .
معاون عمرانی منطقه آزاد کیش به ۲۴ طرح عمرانی ( زیر بنایی و عمرانی )در حال اجرا با اعتبار ۷ هزار میلیارد ریال اشاره کرد و افزود : این طرح ها در بخشهای فرودگاهی ، زیر بنایی ،بندری ، و عمران شهری است .
افشاری با اعلام اینکه حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال برای پروژه های در دست مطالعه اختصاص داده شده است افزود : این مطالعات بر اساس توسعه جمعیت، فضای شهری و خدمات و بر مبنای طرح جامع صورت می گیرد .

* رشد و توسعه ۲۲ درصدی فضاهای آموزشی / بازپس گیری ۵/۲ میلیون متر مربع از اراضی سازمان
توسعه فضاهای آموزشی از ۲۵۹ کلاس درس در سال ۹۲ به ۳۱۷ کلاس تا پایان سال ۹۵ و رشد ۲۲ درصدی آن ، توسعه شبکه راهها از ۵۷۹ هکتار در سال ۹۲ به ۶۱۷ هکتار در سال ۹۵ و رشد ۷ درصدی آن ، افزایش ۱۱ درصدی ورود گردشگران و رسیدن به حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سال ، توسعه بیمارستان از ۳۲ به ۶۴ تخت ، توسعه ناوگان هوایی کیش ایر ، بازپس گیری بیش از ۵/۲ میلیون متر مربع از اراضی سازمان منطقه ازاد کیش به ارزش تقریبی هزار میلیارد تومان از دیگر اقدامات انجام شده در دولت یازدهم بود که افشاری به آن اشاره کرد.

* افزایش ۷۰۰ درصدی ظرفیت پهلو گیری کشتی ها در بندر
وی در مورد زیر ساخت های بندر کیش به عنوان یکی از عوامل موثر در رونق اقتصادی جزیره به ایرنا گفت: به رغم وجود اسکله ۱۲ هزار تنی امکان پهلو گیری کشتی های بزرگ در این بندر وجود نداشت و فعالیت های اقتصادی با مشکل روبرو بود ، پس از لایروبی حوضچه بندر و افزایش عمق آن شناورهای ۱۵ هزار تنی قادر به پهلو گیری در این بندر شدند.
افشاری با یاد آوری اینکه ساخت اسکله ۳۵ هزار تنی از شهریور ماه سال ۹۳ آغاز شده است افزود : با بهره برداری از این اسکله شاهد افزایش ۷۰۰ درصدی ظرفیت پهلو گیری کشتی ها در بندر از ۵ هزار تن به ۳۵ هزار تن خواهیم بود.
معاون عمرانی و زیربنایی منطقه آزاد کیش در خصوص پروژه های بندر کیش گفت: در این مدت بیش از ۷۰۰ متر به طول اسکله افزوده و ۲۴ پست اسکله رو رو و بارج به بندر تجاری کیش اضافه شده است ، اسکله ۳۵ هزار تنی به طول ۳۵۰ متر نیز در دستور کار است که تا شش آینده به بهره برداری خواهد رسید.
به گزارش ایرنا ،توسعه جزیره کیش و موفقیت های بدست آمده در این دوره اگر چه ۱۰۰ درصدی نبوده اما نشان می دهد مسئولان با همدلی و هماهنگی ، مدیریت یکپارچه ،داشتن برنامه ریزی مناسب و بر اساس طرح جامع تدوین شده و همچنین شفاف سازی امور در زمینه توسعه گامهای خوبی برداشته و جزیره کیش را در مدار توسعه قرار داده اند .
جزیره زیبای کیش با ۹۱٫۵ کیلومتر مربع مساحت در ۱۸ کیلومتری سرزمین اصلی در آب های نیلگون خلیج فارس در استان هرمزگان واقع شده و یکی از مقاصد پر تردد گردشگری کشور است .
سالانه بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار گردشگر داخلی و خارجی از این جزیره مرجانی بازدید و از ظرفیت های مختلف طبیعی ،تفریحی و گردشگری آن استفاده می کنند.
۱۶۳۰*۱۶۴۱/
خبرنگار : مریم زبان دان – انتشار دهنده :امیر برزیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *