تولید واکسی که یخ‌زدگی جاده‌ها و معابر را از بین می‌بردبه گزارش روز پنجشنبه گروه علمی ایرنا از ساینس، زمانی که این نوع واکس به بتن اضافه می شود، مقداری انرژی را ذخیره می‌کند تا در زمان مقتضی آزاد شود. پس از بارش برف و یخ زدن جاده، آزاد شدن این انرژی موجب گرمایش بتن و ذوب شدن یخ‌ها می‌شود.
روغن پارافین، ماده‌ای است که در انواع واکس‌ها از جمله پولیش‌ها، شمع‌ها و مواد آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که این ماده ارزان‌قیمت و پایدار از حالت مایع به جامد تبدیل می‌شود، ‌انرژی گرمایی آزاد می‌کند.
محققان قادرند این ماده را به گونه‌ای دستکاری کنند که در محدوده دمایی خاصی تغییر فاز دهد و به صورت جامد درآید. به این ترتیب می‌توان ترتیبی اتخاذ کرد که این ماده در آب و هوای سرد تغییر فاز دهد.
این ماده را می‌توان با استفاده از ساختارهای متخلخل متراکم یا لوله درون سیمان و آسفالت جاده کار گذاشت. محققان هر دو شیوه را درون بلوک‌های سیمانی تعبیه کرده و مورد آزمایش قرار دادند. با استفاده از این شیوه، یخ موجود روی بلوک سیمانی در دمای بین 35 تا 44 درجه فارنهایت، در طول 25 ساعت ذوب شد.
همچنین در آزمایش های اولیه مشخص شد استفاده از ساختارهای متخلخل پرشده با پارافین، در دمای زیر صفر کارآیی بیشتری در ذوب کردن و پاکسازی سطح بتن از یخ دارد.
در حال حاضر محققان در تلاش هستند کاربرد ساختارهای متخلخل را در مقیاس وسیع مورد بررسی قرار دهند. انتظار می‌رود این فناوری در آینده نزدیک در سطح بزرگراه‌ها و باندهای فرود هواپیما مورد استفاده قرار گیرد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Cement and Concrete Composites منتشر شده است.
علمی (6)**9259** 1834
مترجم: سپیده علی کاشانی ** انتشار: ناهید شفیعی
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.meانتهای پیام /*


دیدگاه‌تان را بنویسید: