جوانان ایرانی زیادی بهتر از مریم داریمبه گزارش خبرنگار علمی ایرنا، احمد میرزاخانی عصر سه شنبه در حاشیه مراسم یادبود پروفسور مریم میرزاخانی و رونمایی از تندیس وی اظهار کرد: اگر بخواهیم از مریم به عنوان الگو استفاده کنیم، الگو چیزی است که در دسترس باشد.
وی در جمع خبرنگاران در کتابخانه ملی افزود: اگر در موردی غلو شود دسترسی به آن مشکل می شود. مریم مثل خیلی از مریم های دیگر است و از مریم بهتر هم در اقصی نقاط کشور زیاد وجود دارد.
وی افزود: باید فضا را به گونه ای سامان دهیم که جوانان کشور مانند مریم بتوانند پیشرفت کنند؛ یکی در ریاضی دیگری در فیزیک و یا شیمی. ما جوانان با استعداد زیادی داریم و باید کوشش کنیم تا مریم های زیادی رشد کنند؛ گاهی تعریف از مریم ها به جایی از حد تعارفات می رسد که قابل دسترس نیستند ولی باید از تعارف خارج شود و کاری کنیم که مریم ها واقعا ارتقا یابند و به یک مریم اکتفا نکنیم.

*فرمول های ریاضی مریم در آینده به تحولی در علم منجر می شود
همچنین رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در این آیین گفت: به همه حوان های عزیز کشورمان یاداوری می کنم برای رسیدن به جایگاه علم و معرفت هرگز دیر نیست و همواره می توانند با تلاش و کوشش قله های رفیع علم را طی کنند و آثاری را بر جای بگذارند که نسل های بعد از آن بهره ببرند.
اشرف بروجردی ادامه داد: همانطور که پروفسور میرزاخانی توانست اثرگذار باشد و فهم از هستی، طبیعت و راه هایی را برای بشریت باز کند که منجر به بهبود زندگی انسان ها شود.
وی ادامه داد: مهم ترین اثر علمی ایشان از نظر من این است که به جامعه بشریت را یاد داد و به رغم جوانی و همه مسایل پیرامون او ترجیح داد به بشریت خدمت کند.
بروجردی گفت: خدمت به بشر و خدمت به عرصه علم مهم ترین اثر ماندگار مریم‌ میرزاخانی است. چه بسا فرمول هایی که او امروز از ریاضیات به جامعه بشریت عرضه کرد، در آینده بتواند تحولی را در دایره علم ایجاد کند به گونه ای که نسل های آینده از آن بهره مند شوند.
به گفته بروجردی، یک اثر علمی خلق الساعه نیست و پشتوانه و ریشه های علمی دارد.
به گزارش ایرنا، مریم میرزاخانی نابغه ریاضیدان ایرانی، برنده المپیاد ریاضی دانش آموزی، دانش آموخته رشته ریاضی از دانشگاه صنعتی شریف در مقطع کارشناسی و برنده جایزه فیلدز مرداد ماه گذشته بعد از مدتی به ابتلا به بیماری سرطان در آمریکا درگذشت و به خاک سپرده شد.
علمی9157
خبرنگار: منصوره شوشتری*انتشار: محتشمی پورانتهای پیام /*


دیدگاه‌تان را بنویسید: