دسترسی نابینایان به درگاه خدمات دولت هوشمندبه گزارش روز چهارشنبه سازمان فناوری اطلاعات ایران، بر اساس ماده 13 تصویب‌نامه 15 شهریور ماه امسال هیات وزیران در خصوص دسترس‌پذیری وب‌گاه‌ها برای فناوری‌های کمکی نابینایان و کم‌بینایان، درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به‌عنوان پنجره واحد خدمات دولت به مردم، برای معلولان با آسیب بینایی تا هفته اول مهرماه سال جاری دسترس‌پذیر خواهد شد.
مطابق استاندارد‌های دسترس‌پذیری برای ارائه‌کنندگان سرویس‌های الکترونیکی، همه درگاه‌ها را می‌توان به‌گونه‌ای طراحی کرد که برای آسیب دیدگان بینایی هم قابل‌استفاده باشند.
توجه به این مفهوم در ایران، می‌تواند کمک شایانی به ایجاد فرصت‌های برابر میان شهروندان نابینا با سایر شهروندان کند.
درگاه ملی خدمات دولت هوشمند از هفته آینده برای نابینایان و کم‌بینایان به‌صورت کامل دسترس‌پذیر، به ارائه خدمات الکترونیکی همه دستگاه‌های کشور خواهد پرداخت.
راهنمای این سامانه که به چگونگی نحوه استفاده نابینایان از این درگاه خواهد بود، تا همان زمان تهیه و بر روی درگاه قرار خواهد گرفت.
همچنین دستورالعمل مربوط به الزام ها و استانداردهای دسترس‌پذیری وب‌گاه‌ها تا اواخر مهرماه سال جاری نهایی و پس از کسب نظر نخبگان، توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ابلاغ خواهد شد.
به گزارش ایرنا پانزدهم مردادماه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم از آغاز به کار فاز نخست دولت الکترونیک با حضور 51 دستگاه و عرضه 440خدمت از این روز در کشور خبر داد.
«محمود واعظی» در حاشیه مراسم بهره برداری از فاز نخست دولت الکترونیک در جمع خبرنگاران گفت: فاز نخست دولت الکترونیک یک شروع خوب برای ارایه خدمات سریع به مردم است.
وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه فاز دوم این پروژه دهه فجر امسال رونمایی شود، گفت: فاز دوم با ارایه خدمات متنوع و با تعداد زیادتری از دستگاه های اجرایی به بهره برداری می رسد.
واعظی افزود: دولت الکترونیک مردم را از سرگردانی بین دستگاه های اداری برای دریافت خدمات نجات می دهد و راهی برای جلوگیری از جعل و فساد است.
وی فاز نخست دولت الکترونیک را گام مهمی در کوچک سازی دولت دانست و ادامه داد: این پروژه در آینده وجود یک دولت چابک را محقق خواهد کرد.
واعظی از افتتاح سه مرکز مهم دیگر برای کامل شدن فاز نخست دولت الکترونیک در روز های آینده خبر داد.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**2078** 6075**تنظیم کننده:محمد مهدی بهرامی**انتشار: زهرا هجینی نژادانتهای پیام /*


دیدگاه‌تان را بنویسید: