‘دلبر’ عفونت رحمی نداردهومن جوکار روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: آخرین معاینه دلبر در روز 19 مردادماه سال جاری انجام شده و در معاینات هیچ گونه مشکل رحمی مشاهده نشده بود؛ یوزپلنگ در سلامت کامل به سر می برد و مدارک آن نیز موجود است.
چند روزی است خبری مبنی بر اینکه دلبر به عفونت رحمی مبتلا شده است در سایت های خبری دست به دست می شود.
وی اظهار کرد: حدود دو سال و نیم پیش که دلبر وارد پردیسان شد، سقط جنین داشت که معاینه ها نشان داد عفونت رحم دارد و ممکن است سقط به این علت بوده باشد؛ البته گویا با توجه به طبیعت یوزپلنگ های جوان معمولا در اولین زایمان ممکن است مشکلاتی مانند عفونت رحم ایجاد شود که بعد از معاینه مشخص شد دلبر نیز دچار عفونت رحمی شده است.
مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی ادامه داد: بعد از آن دلبر در چندین نوبت دارو دریافت کرد و بعد از پایان دوره درمان و انجام معاینه های کامل مشخص شد که درمان کامل شده است و دیگر مشکلی ندارد و تا امروز نیز هیچ مشکلی مبنی بر عفونت رحمی مشاهده نشده است.

** بارور کردن دلبر یک تا دو ماه آینده
وی درباره بارور کردن دلبر به روش لقاح مصنوعی گفت: در آخرین معاینه دلبر، مشکلی درخصوص توانایی باروری او مشاهده نشد با این حال از آنجایی که علم ما در زمینه یوزپلنگ ها کافی نیست از یک گروه آلمانی متخصص در زمینه تکثیر در اسارت دعوت کردیم که به ایران بیایند و دلبر را معاینه کنند.
به گفته مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی تخصص این گروه آلمانی تکثیر در اسارت گونه های در خطر انقراض به روش های مختلف است.
جوکار افزود: این گروه اکنون روی یوزپلنگ های در اسارت در آمریکا در حال انجام کار مشابهی هستند و به زودی به ایران خواهند آمد که نتیجه معاینه آنان زمان و امکان بارور کردن دلبر را مشخص می کند؛ ممکن است در روند معاینه تشخیص دهند که مثلا دلبر تخمک ندارد یا مشکل دیگری وجود دارد که در این صورت زمان انتقال اسپرم به تعویق خواهد افتاد.
مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی گفت: گرفتن اسپرم از کوشکی (یوزپلنگ نر در اسارت پردیسان) انجام و اسپرم ذخیره سازی شده است بنابراین پس از ورود این گروه آلمانی و نبود هیچ مشکلی برای دلبر، انتقال اسپرم یک تا دو ماه آینده انجام می شود.
علمی 9014** 1834
خبرنگار: کیمیا عبدالله پور** انتشار: ناهید شفیعی
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.meانتهای پیام /*


دیدگاه‌تان را بنویسید: