رئیس جمهوری ترکیه جهان اسلام را به دفاع از مسلمانان میانمار فراخواندبه گزارش روز یکشنبه ایرنا، اردوغان در سخنرانی خود در نخستین اجلاس سران سازمان همکاری های اسلامی در حوزه علم و فناوری در آستانه پایتخت قزاقستان، بر همبستگی و همیاری در حوزه‌های مختلف با برای مقابله با مشکلات مسلمانان تاکید کرد.
وی گفت: امروز مسلمانان با سختی هایی مواجه هستند و کشورهای اسلامی باید از همه امکانات برای کاستن از این سختی ها استفاده کنند.
وی بیان کرد: باید با کنار گذاشتن اختلافات، زمینه را برای خاتمه بخشیدن به حوادث غم انگیز سال های اخیر برای مسلمانان فراهم کنیم و نباید نیروی خود را در بحران ها هدر بدهیم.
وی با بیان این که بدون صلح، ثبات و امنیت، رسیدن به رشد و توسعه میسر نخواهد شد، اظهار کرد: جهان اسلام امروز بیش از هر زمان دیگری به وحدت و همبستگی نیاز دارد.
اردوغان اضافه کرد: ترکیه برای جلوگیری از تراژدی انسانی در منطقه خواهان همکاری با دولت‌های میانمار و بنگلادش است و انتظارات و اهداف خود را برای ارایه کمک به اسکان مسلمانان روهینگیا که از میانمار به بنگلادش پناه آورده اند، به دولت این کشور ابلاغ کرده است.
وی تاکید کرد: سازمان‌های بین المللی به ویژه نمایندگان جهان اسلام باید از همه ظرفیت‌ها برای خاتمه بخشیدن به این رفتار ناعادلانه استفاده کنند.
اردوغان در ادامه گفت: هرگز اجازه هتک حرمت مسجد‌الاقصی و حرم شریف را نمی‌دهیم و ما کشورهای اسلامی باید برای جلوگیری از اقدامات توهین‌آمیز نسبت به مسجدالاقصی، موضع قاطعانه تری داشته باشیم.
وی همچنین تقویت زیرساختهای تکنیکی و حقوقی برای مقابله با حملات سایبری ضروری دانست و افزود: در کنار گسترش همکاری ها در زمینه های علمی و فناوری، باید یک جهت سیاسی نیز به این همکاری ها داده شود.
وی اعلام کرد: از برگزاری منظم نشست سران برای پیگیری تصمیمات در حوزه علم و فناوری حمایت می کنیم و امیدواریم این نشست منجر به نتایج مثبت، رفاه و صلح برای امت اسلام و تمام جهان باشد.
به گزارش ایرنا، در جریان سفر اردوغان به کشور قزاقستان و در جریان ملاقات مقامات ارشد دو کشور، نمایندگان دو طرف چند توافقنامه و تفاهم نامه امضا کردند.
حجم تبادل تجاری ترکیه و قزاقستان به ۲ میلیارد دلار نزدیک شده و تلاش ها برای افزایش این میزان به پنج میلیارد دلار ادامه دارد.
رئیس جمهوری ترکیه روز گذشته و پیش از شرکت در اجلاس علم و فناوری سران سازمان همکاری اسلامی، از غرفه های دو کشور در اکسپوی ۲۰۱۷ در شهر آستانه نیز بازدید کرد.
خاورم/۱۹۰۵**انتشار دهنده: حسن فاخریانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *