Updated : اسفند ۰۳, ۱۳۹۹ in دسته‌بندی نشده

 رقم جدید برنج کشور با نام کیان نامگذاری شد

مریم حسینی در گفت و گو با ایسنا با گفت: رقم جدید برنج حاصل پژوهش مشترک بین موسسه تحقیقات برنج کشور و سازمان انرژی اتمی (پژوهشکده کشاورزی هسته‌ای) با نام «کیان» نام‌گذاری شد.

وی افزود: پس از بررسی های لازم، در نهایت با نام‌گذاری این رقم به نام «کیان» موافقت شد که پس از اصلاحات مربوطه به‌صورت رسمی معرفی خواهد شد.

حسینی خاطرنشان کرد: این رقم از نظر کیفیت پخت مشابه ارقام محلی بوده، دارای متوسط طول دوره رشد ۱۰۵ تا ۱۱۰ روز، میانگین عملکرد ۶-۵/۵ تن در هکتار و نسبت به رقم محلی ۲۰ سانتی‌متر کوتاه‌تر است.

وی تصریح کرد: پتانسیل عملکرد این رقم در شرایط نرمال بیش از شش تن در هکتار نیز می‌رسد و با توجه به کیفیت پخت بسیار عالی و زودرسی مورد استقبال کشاورزان در مراحل تحقیقی-ترویجی قرار گرفت.

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور خاطرنشان کرد: این لاین در شرایط تنش خشکی حداقل چهار و چهار و نیم تن در هکتار عملکرد داشته و موجب پایداری تولید برنج داخلی در شرایط محدودیت آب و خشکی می‌شود.

وی با بیان اینکه تحمل به بیماری بلاست در این رقم بالاتر از ارقام محلی بوده است، افزود: درصد باروری و تعداد دانه پر در خوشه بسیار بالا است (حدود ۹۶ درصد) و مقاوم به ریزش است.

حسینی گفت: این رقم در غربال ارقام برای شرایط خشکه‌کاری (کشت مستقیم در بستر خشک) در استان‌های گلستان و خوزستان نیز سازگاری مناسبی داشته است.

وی ابراز امیدورای کرد رقم کیان با توجه به همه صفات ذکر شده ضریب نفوذ بالایی را در سطح شالیزارهای کشور داشته باشد.

انتهای پیام 

پاسخی بگذارید