روس اتم ساخت نخستین نیروگاه اتمی درمصر را آغاز می کندبه نوشته روزچهارشنبه روزنامه الدستور مصر، وی افزود: شرکت روس اتم قصد دارد در سال جاری ساخت پروژه نیروگاه اتمی منطقه ضبعه در مصر را به طور کامل اجرا کند.
طبق این گزارش روسیه و مصر در 19 نوامبر 2015 توافقی را برای ساخت و راه اندازی اولین نیروگاه اتمی مصر با تکنولوژی روسیه در منطقه ضبعه درغرب مصر واقع در ساحل مدیترانه امضا کرده اند.
این نیروگاه شامل چهار فاز است که هر فاز ان دارای یک هزار و 200 مگاوات قدرت دارد.
براساس توافق روسیه و مصر قرار است روسیه وامی به میزان 25 میلیارد دلار به منظور تامین مالی این پروژه که هفت سال به طول خواهد انجامید اعطا کند.
منطقه ‘ ضبعه ‘ که برای فعالیت اتمی مصر تعیین شده است در ساحل شمالی این کشور بر دریای مدیترانه قرار دارد و مساحت آن به 60 کیلومتر می رسد و فاصله آن از آب های آزاد بین المللی تنها 2 کیلومتر است.
مصر برنامه اتمی خود را در سال 1986 پس از انفجار’ چرنوبیل ‘ در اوکراین متوقف کرده بود.
منطقه ای که برای فعالیت اتمی در این کشور تعیین شده است به دلیل برخورداری از امکانات سیاحتی و جهانگردی بحث های فراوانی بین مسئولان این کشور برانگیخته است.
براساس گزارش هایی که در مطبوعات مصر منتشر می شود برخی از سرمایه گذاران در مصر به دنبال این هستند که پروژه های سیاحتی بزرگی در این منطقه اجرا کنند.
منطقه ‘ ضبعه ‘ در سال 1981 بر اساس مصوبه هیئت وزیران مصر در اختیار سازمان انرژی اتمی این کشور قرار گرفته بود.
خاورم**9366** 1064
مترجم:صغری رحیمی ** انتشار دهنده : فرشاد محسن زادهانتهای پیام /*


دیدگاه‌تان را بنویسید: