رویدادها و تحولات ترکیه در یک نگاه/ ۱۹ شهریور** تعدادی از نمایندگان حزب دموکراتیک خلق ها (ح.د.پ) با تجمع در مقابل ساختمان دادگاه قانون اساسی ترکیه نسبت به تداوم بازداشت تعدادی از نمایندگان و رهبران این حزب که از سال گذشته میلادی در زندان به سر می برند، معترض شدند.
صلاح الدین دمیرتاش و فیگن یوکسک داغ رهبران حزب دموکراتیک خلق های ترکیه(ح.د.پ) به همراه ۹ تن از نمایندگان این حزب در پی لغو مصونیت سیاسی نمایندگان مجلس و به اتهام همکاری با گروه های تروریستی از ۱۴ آبان سال گذشته بازداشت و زندانی شدند.

** دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه ای خبر داد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی در حوزه علم و فناوری در قزاقستان صبح امروز با محمد اشرف غنی همتای افغان خود دیدار و برای همکاری و میانجیگری در راستای بهبود روابط کابل – اسلام آباد اعلام آمادگی کرده است.
اشرف غنی نیز در این دیدار ضمن تاکید بر روابط خوب افغانستان با کشورهای همسایه، خواستار مبارزه مشترک کشورهای منطقه با پدیده شوم تروریسم شده است.
روابط افغانستان و پاکستان طی دو سال گذشته بحرانی شده و دو کشور همواره یکدیگر را به حمایت از تروریسم و گروه های مخالف متهم می کند.

** عبدالحمید گل وزیر دادگستری ترکیه در گفت و گو با خبرنگاران در استانبول، برخی ادعاهای مربوط به کیفرخواست صادره در آمریکا علیه تعدادی از اتباع ترکیه و اعلام جرم علیه ظفر چاغلایان وزیر اقتصاد پیشین این کشور در آمریکا را به اتهام دور زدن تحریم های ایران، رسوایی حقوقی خواند.
وی موارد مطروحه در این دادخواست را شبیه ادعاهای مطرح شده توسط افرادی دانست که در ارتباط با عوامل کودتای نافرجام ترکیه از سوی اعضای گروه گولن در رسانه ها منتشر شد.
دادستانی آمریکا چند روز پیش در ارتباط با پرونده رضا ضراب بازرگان ایرانی تبار ترکیه، کیفرخواستی علیه چند مقام دولتی سابق ترکیه از جمله وزیر اقتصاد سابق این کشور صادر کرد و همه آن ها را به عنوان متهم تحت تعقیب قضایی قرار داد.

** براساس اعلام ستاد کل ارتش ترکیه، در عملیات نیروهای ترکیه طی دو هفته گذشته در استان های شیرناک و حکاری ۹۹ تن از عناصر گروه تروریستی پ.ک.ک از جمله یکی از سرکردگان این گروه کشته شده اند.
حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) بیش از ۳۰ سال است که به صورت مسلحانه علیه دولت مرکزی ترکیه می جنگد.
این تشکیلات از سوی دولت ترکیه، اتحادیه اروپا و دولت آمریکا به عنوان گروه تروریستی شناخته و معرفی شده است.

** وزارت امور خارجه ترکیه با صدور بیانیه ای از شهروندان خود خواست تا در سفر به آلمان مواظب حمله نژادپرستان باشند و در برابر حملات لفظی و فیزیکی در این کشور با احتیاط رفتار کنند.
در این بیانیه آمده است: سیاستمداران آلمانی دشمنی با ترکیه و ممانعت از پیوستن به اتحادیه اروپا را به عنوان پایه سیاسی تبلیغات انتخاباتی خود انتخاب کرده اند و جو سیاسی موجود در آلمان به سمت راست افراطی و حتی نژادپرستی متمایل شده و بر شدت آن نیز هر روز افزوده می شود و در آخرین مورد از این رفتارها، انفعال مقام های آلمانی در خصوص اظهارات نژادپرستانه یکی از نامزدهای صدراعظمی آلمان کشور جای نگرانی دارد.
تنش در روابط ترکیه و آلمان از زمان تبلیغات همه پرسی تغییرات قانون اساسی ترکیه در زمستان گذشته و ممانعت دولت برلین از سخنرانی وزرای ترکیه در اجتماع ترک تبارهای آلمان آغاز شده است.

** رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در یک تماس تلفنی با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ضمن بررسی اشتراکات راهبردی میان دو کشور و تاکید بر تقویت روابط دو جانبه و تداوم همکاری ها در زمینه برقراری صلح و ثبات منطقه ای؛ در خصوص دیدار حضوری در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به توافق رسیدند.
شبک**گزارش: مینا غفرانی آذر
خاورم**۷۰۷۴**۱۳۹۲**انتشار: ابوالفضل باباییانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *