رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/ ۱۹ شهریور** پلیس قبرس امروز از نجات ۳۰۵ پناهجوی سوری در دو قایق سرگردان در آب های دریای مدیترانه خبر داد.
سخنگوی پلیس قبرس اعلام کرد که پلیس گارد ساحلی دیشب هنگام گشت زنی دریایی به دو قایق انباشته از پناهجویان سوری برخورد کرد که چند روزی در آب های مدیترانه در شمال غربی قبرس سرگردان بوده اند.

** یگان های ارتش سوریه و نیروهای مقاومت امروز از محور سخنه و منطقه پانوراما وارد دیروالزور شدند و هم اکنون درحال خنثی سازی مین ها و تله های انفجاری داعش در اتوبان بین المللی دیرالزور – تدمر هستند.
شنبه شب با ورود نیروهای ارتش سوریه به فرودگاه دیرالزور محاصره سه ساله این فرودگاه شکسته شد.

** سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز در یک نشست خبری مشترک با عادل الجبیر همتای عربستانی خود در جده ابزار امیدواری کرد که طرف ها بر سر ایجاد منطقه چهارم کاهش تنش در ادلب در نشست آتی آستانه به توافق برسند.
برقراری مناطق کاهش تنش در سوریه نقش مهمی در ادامه مذاکرات و گفت و گوهای سوری- سوری و رساندن کمک های انسانی به مردم و حل بحران سوریه دارد.
وی که عصر دیروز وارد جده شد، می کوشد تا دیپلماسی این کشور را در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه فعال تر کند.

** وزارت دفاع روسیه با صدور بیانیه ای شکست گروه تروریستی داعش در دیرالزور را بزرگ ترین ناکامی این گروه تکفیری طی سه سال گذشته دانست.
شهر نفت خیز دیرالزور در کرانه رود فرات از سال ۲۰۱۴ در محاصره گروه تروریستی تکفیری داعش بود و کمک رسانی به ساکنان این شهر فقط از طریق پرتاب محموله های امدادی توسط هواپیماهای باری صورت می گرفت.

** ارتش و نیروهای مسلح سوریه در ادامه پاکسازی مرزهای این کشور با اردن چهار نقطه مرزی دیگر در جنوب شرق استان ریف دمشق را از گروه های مسلح تروریست بازپس گرفتند.
منطقه وادی محمود از گذرگاه های غیرقانونی در مرزهای سوریه و اردن است که از طریق آن، سلاح و مهمات برای تروریست های موجود در استان ریف دمشق و بادیه سوریه قاچاق می شد.

** وزیر امور خارجه لبنان از هیات نمایندگی این کشور در سازمان ملل متحد خواست تا علیه رژیم صهیونیستی به اتهام نقض حاکمیت و تجاوز به حریم هوایی لبنان هنگام حمله موشکی به خاک سوریه، به شورای امنیت شکایت کند.
لبنان پیش از این نیز چندین بار از رژیم صهیونیستی به سازمان ملل به اتهام نقض حریم هوایی خود شکایت کرده است.
جنگنده های ارتش صهیونیستی ساعت ۲ و ۴۲دقیقه بامداد پنجشنبه از فراز آسمان لبنان با چند موشک یکی از پایگاه های نظامی سوریه را در ریف استان حماه هدف قرار دادند.
خاورم**۷۰۷۴**۳۴۰۴**گزارش: مینا غفرانی آذر**انتشار**محسن اسماعیلیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *