رویدادها و تحولات عراق در یک نگاه/ ۱۹ شهریور** دو حزب دمکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی و اتحادیه میهنی کردستان عراق به رهبری جلال طالبانی امروز در نشستی چند ساعته در اربیل، توافق کردند که پارلمان اقلیم کردستان عراق بعد از دو سال تعطیلی بر سر اختلافات سیاسی در ۱۴ سپتامبر برابر با ۲۳ شهریور سال جاری بازگشایی شود.
اختلاف نظر احزاب سیاسی در خصوص نحوه مدیریت سیاسی و منابع مالی اقلیم کردستان عراق از مهم ترین اختلاف های سیاسی است که در دو سال گذشته به عنوان بخشی از یک بحران مشروعیت سیاسی بر اقلیم سایه افکنده است.

** در راستای ادامه مخالفت ها با برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان عراق، ۱۳حزب عربی در استان کرکوک امروز با صدور بیانیه ای ضمن رد نتایج این همه پرسی تاکید کردند که برگزاری این همه پرسی برخلاف قانون اساسی عراق بوده و یکپارچگی خاک عراق را تهدید می کند.
در این بیانیه، آمده است که تصمیم شورای استانی کرکوک بدون موافقت و حضور نمایندگان احزاب عربی و ترکمانی فاقد مشروعیت قانونی است.

** همه پرسی استقلال اقلیم کردستان براساس توافق شماری از احزاب کرد عراقی با مسعود بارزانی ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷ میلادی برابر با سوم مهرماه سال جاری در سه استان اقلیم کردستان عراق و مناطق مورد منازعه بین اربیل و بغداد برگزار خواهد شد.

** محمدرضا حسین زاده مدیرعامل بانک ملی ایران از آغاز به کار آزمایشی سومین شعب این بانک در شهر نجف اشرف عراق در راستای تسهیل امور مالی زائران و گسترش فعالیت و خدمات رسانی برون مرزی این بانک خبر داد.
بانک ملی ایران با همکاری بانک مرکزی عراق در صدد توسعه شبکه فعالیت خود در این کشور است و هم اکنون شعب این بانک در شهرهای بصره و بغداد مشغول فعالیت هستند.

** دفتر رئیس پارلمان عراق با انتشار بیانیه ای، اعلام کرد که سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق در دیدار با ایرج مسجدی سفیر کشورمان در بغداد، بر ضرورت افزایش تلاش های منطقه ای و بین المللی برای مبارزه با همه گونه تروریسم و نقش کشورهای منطقه در برقراری آرامش در عراق از طریق هماهنگی تلاش ها برای مبارزه با گروه های افراط گرا تاکید کرد.

** دفتر ریاست اقلیم کردستان عراق با صدور بیانیه ای از مخالفت مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق با درخواست احمد ابوغیظ دبیرکل اتحادیه عرب برای تعویق همه پرسی استقلال اقلیم خبر داد.
احمد ابوغیظ در راس هیاتی بلندپایه به عنوان بخشی از تلاش ها برای تعویق همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق با هدف بازیابی فرصتی در اختیار اربیل و بغداد برای درک مشترکی از نگرانی های همدیگر، شامگاه شنبه به وقت محلی با بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق دیدار و گفت وگو کرد.

** دبیرکل اتحادیه عرب دیروز در جریان سفر خود به بغداد و دیدار با حیدر العبادی نخست وزیر عراق ضمن بررسی آخرین تحولات سیاسی و امنیتی عراق و منطقه، موضوع مبارزه با تروریسم و پیروزی ارتش عراق علیه گروهک تروریستی داعش؛ بر اراده دائمی این اتحادیه بر یکپارچگی کشور تاکید و هرگونه عامل تهدید کننده ثبات عراق را مردود دانست.

** مدیرعامل بانک سپه از برنامه این بانک برای گشایش شعبه در کشورهای عراق خبر داد و گفت: اقدام های اولیه برای این کار انجام شده و به زودی با مساعدت نهادهای مرتبط داخلی و محلی شاهد فعالیت شعب این بانک در عراق خواهیم بود.
بنا بر اظهارات امروز محمدکاظم چقازردی، افتتاح این شعب با توجه به پیش بینی های صورت گرفته درباره احتمال افزایش حجم مبادلات تجاری، در شعبه های خارجی برای مطابقت فعالیت با مقررات محلی کشور میزبان و فعالیت ها و عملکرد این شعب با آخرین قوانین و مقررات و استانداردهای بین المللی نظیر مبارزه با پولشویی، در دستور کار بانک سپه قرار دارد.
خاورم**۷۰۷۴**۳۴۰۴**گزارش: مینا غفرانی آذر**انتشار: محسن اسماعیلیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *