زیست فناوری و حرکت در راستای تحقق اقتصاد مقاومتیدکتر محمدعلی ملبوبی روز سه شنبه در حاشیه برگزاری چهارمین نمایشگاه زیست فناوری در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، حوزه زیست فناوری را به جهت تاثیرگذاری در تامین غذا و همچنین سلامت جامعه حوزه ای بسیار حساس و اثرگذار دانست و گفت: امروز اقتدار کشورها در گرو توجه هرچه بیشتر به حوزه فناوری های زیستی است.
وی با اشاره به نقش بسیار اثرگذار اقتصاد دانش بنیان در تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: حرکت حوزه زیست فناوری به دلیل برون گرا و درون زا بودن در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است.
عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی ژنتیک و زیست فناوری با تاکید بر این که تولیدات حوزه زیست فناوری نیازمند درایت، مجوز و گواهی تائید مراجع ذیصلاح است گفت: تولید استاندارد و دارای گواهی معتبر راه را برای صادرات این محصولات هموار خواهد کرد.
وی با تاکید بر این که محصولات حاصل از زیست‌فناوری برای محیط زیست خطری ندارند گفت: این محصولات ارزش افزوده بالایی هم برای کشاورزان به همراه خواهند داشت به طوری که در حال حاضر میلیون‌ها نوع از نهال‌های کشت‌ بافتی در هکتارها زمین کشاورزی استفاده می‌شوند.
وی با بیان این که ما سالانه 2 تا 4 میلیون تن کود شیمیایی استفاده می کنیم، گفت: در صورتی که کود زیستی استفاده کنیم، مصرف کود شیمیایی کمتر می شود که ضمن تامین سلامت غذا، کیفیت افزایش می یابد و می توان برداشت بیشتری از محصول را داشته باشیم.
وی با بیان این که در چهارمین نمایشگاه زیست فناوری زنجیره تجاری‌سازی تعریف شده است، گفت: بزرگترین توانمندی ما در زیست فناوری می‌تواند در حوزه کشاورزی باشد چراکه این بخش با معیشت مردم و ناوابستگی صنایع غذایی ارتباط دارد.
رئیس کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری گفت: انرژی، غذا و سلامت سه مقوله اثرگذار در حوزه اقتدار کشورها است که حوزه زیست فناوری در هر سه بخش بسیار با اهمیت و تاثیرگذار است.
رئیس کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به برگزاری نشستی با حضور سرمایه گذاران و تولیدکنندگان محصولات زیستی در حاشیه چهارمین نمایشگاه زیست فناوری گفت: این نشست با هدف بررسی مسائل مالی، تولیدی و نحوه سرمایه گذاری دراین حوزه برگزار شد.
چهارمین نمایشگاه زیست فناوری از 26 لغایت 27 شهریور ماه در مصلی امام خمینی (ره) در حال برگزاری است.
بخش‌‌های پزشکی، دارویی، کشاورزی، تجهیزات، صنعت، محیط زیست، رایانش زیستی، پروبیوتیک‌ها و نمایش طرح های برتر پژوهشی، از جمله بخش های در نظر گرفته شده در این نمایشگاه است.
علمی ** 1836 **
خبرنگار:یوسف درویشی*انتشار: محتشمی پورانتهای پیام /*


دیدگاه‌تان را بنویسید: