متوقف شدن قطار حامل رئیس جمهوری پیشین گرجستان نزدیک مرز اوکراینبه گزارش خبرگزاری رویترز از پرزمیسل در لهستان، ساکاشویلی باوجود اینکه پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین و رقیب پیشین وی، تابعیت اوکراینی او را لغو و وی را به بازداشت و استرداد در صورت پا گذاشتن در این کشور تهدید کرده است، قصد بازگشت به اوکراین را داشت.
پوروشنکو پس از تظاهرات دمکراسی خواهی سال ۲۰۱۴ که موجب برکناری رئیس جمهوری متمایل به روسیه در کیف شد، از ساکاشویلی دعوت کرد که برای کمک به اجرای اصلاحات در اوکراین، فرماندار یک ایالت بشود. اما ساکاشویلی در نوامبر گذشته با متهم کردن پوروشنکو به همکاری با فساد، از مقام فرمانداری اودسا خودداری کرد.
هزاران هوادار ساکاشویلی روز یکشنبه در حالی در مرز اوکراین با لهستان گرد آمده بودند که اعضای برجسته مجلس اوکراین شامل یولیا تیموشنکو نخست وزیر سابق این کشور، ساکاشویلی را در سفر از لهستان به اوکراین همراهی می کردند.
اما قطار حامل ساکاشویلی و همراهانش در ایستگاه راه آهن شهرک پرزمیسل لهستان بلاتکلیف و سرگردان رها شده است. اینا اسمیرنوا رئیس این قطار اوکراینی گفت که دستوری از مقام ها برای توقف این قطار دریافت کرده است تا هنگامی که ساکاشویلی از آن پیاده شود، اما از مشخص کردن اینکه مقام های لهستان یا اوکراین این دستور را داده اند، خودداری کرد.
سخنگوی پوروشنکو برای اظهار نظر در این باره در دسترس نبود، اما پلیس ملی اوکراین در بیانیه ای انکار کرد که دستور توقف این قطار را داده باشد. سخنگوی مرزبانی لهستان نیز گفت که این قطار اوکراینی است نه لهستانی.
ساکاشویلی ۴۹ ساله که در سال ۲۰۰۳ پس از تظاهرات مسالمت آمیز هوادان غرب معروف به انقلاب مخملی در گرجستان به قدرت رسید، اکنون به اتهام ارتکاب جرایم در این کشور تحت تعقیب قراردارد. هر چند وی می گوید این اتهامات ناروا به دلایل سیاسی به وی وارد شده است.
ساکاشویلی که پس از انضمام شبه جزیره کریمه اوکراین به روسیه در سال ۲۰۱۴، هم پیمان پوروشنکو بود، بعدا منفور کرملین واقع شد و اکنون به یکی از منتقدان سرسخت رئیس جمهوری اوکراین تبدیل شده است.
اروپام**۱۴۸۶**۳۴۰۴**ترجمه: محسن شریفی**انتشار: محسن اسماعیلیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *