مرکز تحقیقات کشاورزی واحد علوم و تحقیقات آماده ارائه خدمات به محققانبه گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی این واحد یکی از دلایل اصلی راه اندازی مرکز تحقیقات کشاورزی در شهرستان دماوند، را ظرفیت بالای منابع طبیعی و کشاورزی این منطقه دانست و افزود: این شهرستان با 12409 هکتار اراضی کشاورزی دایر و بیش از 153 هزار هکتار اراضی منابع طبیعی و تولید 364173 تن محصولات زراعی و باغی و بیش از 10 گلخانه مدرن و 40 گلخانه سنتی سبزی، صیفی و گل و گیاه و بیش از 32 هزار نفر جمعیت روستایی به نوعی، مرکز فعالیت های کشاورزی و باغی تهران به حساب می آید. همین امر فضای مساعدی برای فعالیت و کسب درآمد را مهیا کرده است.
وحید زرین نیا تصریح کرد: در رابطه با اقدامات عمرانی فعالیت هایی نظیر محوطه سازی، ساخت دو استخر 600 متر مکعبی برای آبیاری 7 هکتار فضای سبز، احیا و کف شکنی چاه آب واقع در مرکز تحقیقات که از سال 91 خشکیده و عملاً غیر قابل استفاده بود، سکوبندی آزمایشگاه ها، تجهیز محل اسکان دانشجویان و … صورت گرفته است.
وی به تهیه و ارائه طرح توجیهی و برنامه دو ساله درآمدزایی مرکز تحقیقات کشاورزی واحد علوم و تحقیقات برای کسب مجوز به سازمان مرکزی اشاره کرد و ادامه داد: در بحث ساخت و تجهیز آزمایشگاه ها که از اصلی ترین بخش های هر مرکز تحقیقاتی و پژوهشی است، پس از سکوبندی، در فاز اول اقدام به تجهیز و راه اندازی 5 آزمایشگاه با عناوین آزمایشگاه های کشت بافت، میکروبیولوژی کشاورزی، نماتولوژی، بیوتکنولوژی و کیلینیک گیاه پزشکی شده که اکنون آماده بهره برداری هستند.
زرین نیا با بیان اینکه برگزاری کارگاه های آموزشی و تخصصی از جمله برنامه های مدنظر در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی واحد علوم و تحقیقات است، گفت: مبنای برگزاری کارگاه ها، نیازهای آموزشی و ترویجی منطقه و در راستای افزایش دانش کشاورزان و باغداران منطقه است.
رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی واحد علوم و تحقیقات از برگزاری کارگاه های آشنایی با سیستم های نوین آبیاری، روش های مدیریت آفات مهم کشاورزی، باغی و گلخانه ای،تکنولوژی کاربرد سموم شیمیایی و ترکیبات بیولوژیک به منظور آگاهی بخشیدن به کشاورزان و با هدف کاهش مصرف سموم شیمیایی در منطقه و همچنین کارگاه روشهای نوین تکثیر گیاهان باغی در این مرکز تحقیقات خبر داد.
کلینیک گیاه پزشکی واحد علوم و تحقیقات راه اندازی می شود
زرین نیا از راه اندازی کلینیک گیاه پزشکی در آینده ای نزدیک خبرداد و افزود: برای راه اندازی کلینیک گیاه پزشکی و فعالیت در بازار نهاده های کشاورزی با برند واحد علوم و تحقیقات، نیازمند راه اندازی یک شرکت فعال در زمینه کشاورزی هستیم که فرایند تاسیس آن در حال طی نمودن مراحل اداری است.
وی ادامه داد: چند طرح درآمدزا برای انجام در محل مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی تا کنون در اختیار مرکز قرار گرفته که از جمله می توان به طرح پرورش و نگهداری زنبور عسل با ظرفیت 1000 کندو و طرح تولید نهال کشت بافتی بادام و گل محمدی اشاره کرد. البته پروژه تولید نهال های کشت بافتی پس از راه اندازی گلخانه و اتاقک های کشت بافت، عملیاتی خواهد شد.
زرین نیا با اشاره به نیاز مبرم مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی واحد علوم و تحقیقات به نیروی اجرایی، گفت: در زمینه تأمین نیروی اجرایی متخصص، جذب و بکارگیری دانش آموختگان واحد علوم و تحقیقات در اولویت قرار دارد.
علمی**9157**1440
تنظیم: منصوره شوشتری** انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.meانتهای پیام /*


دیدگاه‌تان را بنویسید: