Updated : فروردین ۲۹, ۱۳۹۹ in دسته‌بندی نشده

نبرد ماندگار

به گزارش ایسنا، روزنامه ایران نوشت: «یکی از مأموریت‌های مهم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس، قطع خطوط مواصلاتی دشمن بعثی بود که در اجرای این مأموریت، نیروی دریایی اقدام به گشت گسترده دریایی، متوقف نمودن شناورها و کشتی‌های مشکوک، بازرسی محموله‌هایی که به مقصد کشور عراق حمل می‌شد، می‌کرد. در این مرحله چون دشمن بعثی از طریق کشتی‌ها و شناورهای خود ناکام ماند، تصمیم گرفت از طریق کشتی‌های کشور کویت اقدام به حمل سلاح و جابه‌جایی بار کند. نیروی دریایی آگاه و هوشیار ایران، این ترفند دشمن را نیز شناسایی و اقدام به مقابله با آن کرد. دشمن بعثی چون در این تاکتیک نظامی خود نیز با شکست مواجه شد از آمریکای جنایتکار استمداد کرد تا با حضور نظامی خود در منطقه خلیج فارس، اسکورت کشتی‌های کویتی را بر عهده گیرد. آمریکا نیز به جهت منافع اقتصادی و سیادت نظامی خود بر منطقه خاورمیانه و حوزه خلیج فارس این مأموریت را بر عهده گرفت. کشتی نفتکش کویتی که در اسکورت رزم ناوهای آمریکایی در حال عبور از خلیج فارس بود بر اثر برخورد با مین دریایی به شدت صدمه دید و یکی از ناوهای آمریکایی نیز دچار حادثه شد. این حادثه دریایی که دشمن آن را از ناحیه ایران اعلام کرد، باعث شد تا آمریکای جهانخوار با اقدامی تلافی‌جویانه درصدد گرفتن انتقام برآید. برای همین در صبحگاه روز ۲۹ فروردین سال ۶۷ اقدام به حمله نظامی به سکوهای نفتی رشادت و نصر و سلمان کشورمان کرد. سکوی نفتی رشادت به کلی منهدم و سکوهای نصر و سلمان نیز در خطر جدی قرار گرفتند و تعدادی از پرسنل مستقر در این سکوها به شهادت رسیدند.

نیروی دریایی توانمند و وفادار ارتش جمهوری اسلامی ایران جهت مقابله با حمله نظامی آمریکا و حفظ سکوهایی که در آتش می‌سوختند اقدام به اعزام دو ناوشکن سهند و سبلان و همچنین ناوچه جوشن کرد ولی زمانی که ناوهای ایرانی در مقابل تهدید ناوگان جنایتکار آمریکا قرار گرفتند جهت دفاع از خود ناچار تن به درگیری با ناوگان پنجم آمریکا دادند که در این درگیری نابرابر و ناجوانمردانه ناوشکن سهند و ناوچه جوشن آماج موشک‌های دوربرد آمریکا قرار گرفتند و در دریا غرق شدند و به ناوشکن سبلان نیز خسارات عمده‌ای وارد آمد. در مقابل، دشمن آمریکایی چون وفاداری و از جان گذشتگی نیروهای دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران را به عینه دیدند با از دست دادن یک بالگرد و چند یگان شناور خود، منطقه را برای چندین سال ترک گفتند و دشمن بعثی عراق نیز در این سیاست نظامی خود نیز برای بار چندم با شکست مواجه شد.

ناوشکن سبلان که مورد اصابت سه فروند موشک دوربرد ناوگان پنجم آمریکا قرار گرفته و از ناحیه میانی مورد خسارت شدید بود با تلاش و همت بی‌همتای فرمانده و سایر کارکنان که برخی حتی به شدت مجروح شده بودند با برنامه‌ریزی و پشتیبانی یدک‌کش‌های منطقه یکم نداجا، به ساحل خودی آورده شد و پس از گذشت مدت زمانی، با تلاش‌های مهندسان و متخصصین فنی کارخانجات ناوگان منطقه یکم، بازسازی و مجدد به مرحله بهره‌برداری رسید که هم‌اینک پس از گذشت مدت زمان طولانی، یکی از فعال‌ترین و عملیاتی‌ترین یگان شناور نیروی دریایی ارتش است که مشغول انجام مأموریت‌ در آب‌های سرزمینی و آب‌های بین المللی در خلیج عدن است.

لازم به ذکر است در این نبرد نابرابر تعداد ۵۶ نفر از کارکنان جان‌برکف ناوشکن سهند و ناوچه جوشن به مقام عظمای شهادت نائل آمدند؛ شهدای سرافرازی چون علی زارع نعمتی، ابراهیم حرآبادی،‌ مسعود انشایی، ماشاءالله عباسپور، محمد هاتفی شرق، کاظم نظافت، فرزین آقا جعفری، حسن اعتباریان، قاسم آزادی، مسعود عباسچی، نادر افشار جوان و ده‌ها شهید دیگر که جان شریف خود را در راه وطن و مکتب اسلام در طبق اخلاص قرار دادند و تقدیم حضرت دوست کردند و از طرف دیگر همچنین تعداد کثیری از کارکنان یگان‌های شناور شرکت‌کننده در این درگیری به درجه رفیع جانبازی نیز رسیدند.

به روح بلند شهدای این مقاومت بزرگ درود می‌فرستیم و علو درجات ایشان را از پروردگار متعال خواهانیم.»

انتهای پیام

پاسخی بگذارید