Updated : مرداد ۱۳, ۱۳۹۹ in دسته‌بندی نشده

نگرانی رژیم صهیونیستی درباره تحریم توسط اروپا در صورت شکست ترامپ در انتخابات

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، بعد از انتشار نامه‌ای که ۱۶ کشور اروپایی برای دولت اسرائیل فرستادند و در آن به طرح شهرک‌سازی در منطقه قدس شرقی اعتراض کرده و خواهان لغو فوری آن شدند، مسؤولان سیاسی و حقوقی در تل‌آویو نگرانی خود را از این مساله ابراز داشتند که این نامه مقدمه‌ای برای تحریم‌های غرب است. آن‌ها می‌گویند چنین اقداماتی در صورت شکست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در رقابت انتخاباتی واقعی خواهد بود.

منابع سیاسی اعلام کردند وزارت خارجه رژیم صهیونیستی این نامه را خط قرمز می‌داند که باید قبل از آنکه فرصت از دست برود با جدیت با آن برخورد کرد. به ویژه اینکه این دومین نامه‌ای است که اروپایی‌ها برای اسرائیل می‌فرستند. در ماه مه نیز نامه‌ای علیه طرح الحاق برای اسرائیل فرستادند. اسرائیل نامه جدید را خطرناک می‌داند. وزرای خارجه ۱۱ کشور اروپایی آن را برای اتحادیه اروپا فرستادند و در آن خواهان اتخاذ اقداماتی در جهت مجازات اسرائیل برای ممانعت از الحاق کرانه باختری شدند که از جمله آن به رسمیت شناختن کشور فلسطین است. در آن زمان وزرای خارجه بلژیک، ایرلند، ایتالیا، فرانسه، مالت، پرتغال، سوئد، دانمارک، لوکزامبورگ، هلند و فنلاند خواستار این موضع‌گیری شدند.

۱۶ کشور اروپایی فرانسه، آلمان، ایتالیا، انگلیس، اسپانیا، بلژیک، دانمارک، فنلاند، ایرلند، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلوونی و سوئد هستند که یادداشت اعتراضی را برای وزارت خارجه اسرائیل فرستاده و در آن از نگرانی شدید اروپا از پروژه ساخت و ساز در منطقه E.۱ در شمال شرق قدس که سازمان ملل نیز هشدارهای زیادی درباره آن داده، سخن گفتند. آن‌ها تأکید کرده‌اند که شهرک‌سازی در این منطقه ارتباط بین شمال و جنوب کرانه باختری را قطع خواهد کرد و هرگونه روند مسالمت‌آمیزی را در معرض خطر قرار می‌دهد.

سفرا در این نامه اعلام کردند آن‌ها شهرک‌سازی‌های اسرائیل در قدس شرقی و کرانه باختری را اقدامی غیرقانونی می‌دانند اما ساخت و ساز در این منطقه استراتژیک حساس و دیگر مناطق قدس تأثیر ویرانگری بر کشور فلسطین دارد و امکان اجرای راهکار تشکیل دو کشور را از بین می‌برد.

در این راستا سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) ضمن استقبال از این نامه اعتراضی، از کشورهای اروپایی امضا کننده آن خواست اقدامات کارآمد و جدی علیه شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی اتخاذ کنند.

رادیو رژیم صهیونیستی اعلام کرد که سفرای ۱۵ کشور اروپایی و سفیر اتحادیه اروپا در تل‌آویو نسبت به احتمال پیشبرد طرح ساخت و ساز شهرک‌های اسرائیلی در منطقه E۱ که قدس را از کرانه باختری جدا می‌کند، ابراز نگرانی کردند.

رادیو رژیم صهیونیستی همچنین اعلام کرد که از میان معترضان، سفرای کشورهای فرانسه، آلمان و انگلیس نسبت به از بین رفتن شانس مذاکره بر سر راهکار تشکیل دو کشوری و مانع‌تراشی در مسیر دستیابی به کشور فلسطین هشدار داده‌اند.

در همین راستا، حنان عشراوی، یکی از اعضای کمیته اجرایی سازمان ساف در بیانیه مطبوعاتی خود بر اهمیت تلاش برای ایجاد بازدارندگی در قبال رژیم اشغالگر و توقف نقض‌های مکرر قانون و قطعنامه‌های بین‌المللی تأکید کرد.

وزارت خارجه فلسطین از دادگاه کیفری بین‌المللی خواست تا به سرعت تحقیقات را درخصوص جنایات رژیم صهیونیستی آغاز کند و علیه مسؤولان اسرائیلی مجازات اعمال کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای آرام کردن شهرک‌نشینان تلاش می‌کند چراکه به وعده خود درباره الحاق ۳۰ درصد کرانه باختری در اول ماه ژوئیه وفا نکرده است. او به الحاق مناطقی در حومه قدس وعده داد و اعلام کرد دستوراتی برای اجرای طرح شهرک‌سازی در منطقه E۱ داده است که در ابتدا شامل احداث ۳۵۰۰ واحد مسکونی است.

نتانیاهو با این اقدام موضع بین‌المللی را نادیده گرفت چراکه کرانه باختری را به دو بخش جدا تقسیم می‌کند. نیکولای ملادینوف، هماهنگ کننده روند صلح خاورمیانه نیز نسبت به این طرح هشدار داده است.

ملادینوف از مقامات اسرائیلی خواست از اتخاذ چنین اقدامات یکجانبه‌ای که به بی‌ثباتی دامن می‌زند و احتمال ازسرگیری مذاکرات فلسطین و اسرائیل را از بین می‌برد، خودداری کنند.

به گفته منابع سیاسی، اسرائیل فعالیت کادر سیاسی حزب دموکرات آمریکا برای تهیه برنامه سیاسی جو بایدن، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را پیگیری می‌کند. از پیش‌نویس‌هایی که رسانه‌های آمریکایی منتشر کرده‌اند مشخص می‌شود که این برنامه بر دوستی با اسرائیل و ادامه حمایت نظامی تأکید دارد اما بر مخالفت با شهرک‌سازی و الحاق نیز تأکید دارد و این تل‌آویو را نگران می‌کند.
 

انتهای پیام

پاسخی بگذارید