Updated : خرداد ۱۷, ۱۴۰۰ in دسته‌بندی نشده

وعده‌های اقتصادی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری تا چه اندازه قابل اجرا است؟

محسن زنگنه در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه وضعیت بودجه و هزینه کشور هیچ امکانی را برای به وجود آوردن یک هزینه جدید ندارد، اظهار کرد: ما همین الآن هم در بودجه ۱۴۰۰ با کسری تراز ۴۵۰ هزار میلیارد تومانی مواجه هستیم که بخشی از این کسری قرار است با فروش اوراق، سهام و دارایی‌های دولت تامین شود.

وی با اشاره به وجود رشد اقتصادی منفی و تورم بالای ۵۰ درصد در کشور، بیان کرد: در چنین شرایطی هر گونه طرحی که هزینه‌هایی را بر دولت تحمیل کند، قطعا قابل اجرا نخواهد بود، مگر اینکه منابع جدیدی برای آن دیده شود که این منابع نیز از دو محل شرکت‌ها و بخش‌های تولیدی و از طریق خانوارها می‌تواند قابل‌تامین باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: از طریق خانوارها که نمی‌توان منابع جدیدی برای بودجه تامین کرد و تامین این منابع از طریق شرکت‌های دولتی و بدنه اقتصاد هم چندان قابل پیش‌بینی نیست، چراکه در حال حاضر اقتصاد ما مانند یک ورزشکاری است که در یک رقابت چند ساعته ضعیف شده است و نیاز به استراحت و تنفس دارد.

زنگنه با بیان اینکه بهترین وعده‌ای که کاندیداها می‌توانند به مردم بدهند، اجرای کامل قوانین موجود در کشور است، گفت: یعنی ما الآن در کشور یک قانون برنامه داریم که احکام بسیار خوبی را دارد، قانون مالیات‌های مستقیم تصویب شده است و قانون مالیات بر عائدی درامد نیز در مجلس در حال بررسی است. همچنین قوانین احکام بودحه ۱۴۰۰ و چند قانون بسیار جدی در حوزه حمایت از تولید نیز از دیگر قوانین موجود در کشور هستند.

وی تاکید کرد: لذا من فکر می‌کنم اگر نامزدها تمرکز خودشان را بر اجرای سریع و صحیح قوانین جاری بگذارند، اتفاقات خوبی در کشور خواهد افتاد که این نیازمند عزم و اراده است و نامزدی که عزم و اراده بیشتری داشته باشد و بتواند با یک قدرت خوبی قوانین را اجرا کند، قطعا خواهد توانست در همه زمینه‌ها در کشور دستاوردهای خوبی را به وجود آورد. 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه بخشی از وعده‌های اقتصادی‌، وعده‌هایی هستند که دربرگیرنده هزینه‌ای جدید نیستند، عنوان کرد: اما باید دقت داشت که با توجه به سوابق افراد، به وعده‌هایی که می‌دهند عمل خواهند کرد یا خیر. ممکن است کاندیدایی وعده مالی ندهد، اما بگوید برای کاهش نقدینگی و افزایش ارزش پول ملی برنامه دارد. در این جا مردم باید به سوابق نامزدها توجه کنند، چراکه بسیاری از این افرادی که چنین ادعاهایی می‌کنند، خودشان به نوعی در ایجاد وضعیت موجود دخیل اند.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس بیان کرد: لذا مردم باید به آن دسته از وعده‌های انتخاباتی که بار مالی دارد، با دقت بیشتری نگاه کنند و در خصوص آن دسته از وعده‌هایی که نامزدها در حوزه‌های عملیاتی و اجرا می‌دهند نیز به سوابق نامزدها نگاه کنند. 

زنگنه خاطرنشان کرد: هر چه که از زمان انقلاب می‌گذرد، مردم ما هوشمندتر و بصیرتر می‌شوند و قطعا امسال کمتر اشتباهات دوره‌های قبل را تکرار خواهند کرد و انتخاب خوبی را خواهند داشت.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید