پیش بینی هواشناسی ایلام از بارندگی مناسب در آبان ماه ۹۶یوسف شیخ الملوکی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: بر اساس این نقشه ها عمده بارش های موثر پاییزی در آبان ماه اتفاق می افتد.
وی افزود: با بررسی الگوهای ماهواره ای میزان بارندگی ها و نزولات جوی استان در حد نرمال و عادی است.
مدیرکل هواشناسی ایلام یادآور شد: امکان تغییر در نوع ریزش های جوی و الگوهای بارشی وجود دارد که با مطالعه و بررسی نقشه های ماهواره ای در اوایل مهر ماه می توان به اطلاعات دقیق تری از وضعیت جوی استان در نیمه دوم سال کسب کرد.
به گزارش ایرنا، ۴۰۳ میلی متر بارش نزولات جوی در سال زراعی جاری (اول مهر سال ۹۵ تا پایان شهریور سال ۹۶) در استان ایلام باریده است.
این میزان بارش نسبت به سال زراعی گذشته ۵۳ درصد و در مقایسه با میانگین بلند مدت ۱۴ درصد کاهش را نشان می دهد.
میزان نزولات جوی ثبت شده در شهرستان ایلام ۴۶۹ میلی متر است که در قیاس با بارش های سال زراعی گذشته ۵۱ درصد و نسبت به میانگین بلند مدت ۱۶درصد کاهش داشته است.
بیشترین بارش در این مقطع زمانی در شهرستان ایوان با ۶۸۸ میلی متر گزارش شده که نسبت به سال زراعی گذشته ۴۱ درصد کاهش داشته ولی در مقایسه با میانیگن بلند مدت هشت درصد افزایش داشته است.
همچنین کمترین میزان بارش ها در شهرستان مهران با ۱۳۸ میلی متر بود که در مقایسه با بارش های سال گذشته ۵۶ درصد و نسبت به میانیگن بلند مدت ۳۷ درصد کاهش ثبت شده است.
با توجه به کاهش محسوس بارش ها از منظر هواشناسی استان ایلام بر خلاف بارش های چشمگیر سال زراعی ۹۵ – ۹۴، در سال زراعی جاری خشکسال بوده که امیدواریم با تغییرات اقلیمی در سال زراعی ۹۶- ۹۷ میزان بارش ها به وضعیت مطلوب برسد.
خبرنگار: زهرا موسوی ** انتشار دهنده: حسن کهزادیان
۷۱۷۲/۶۱۱۹انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *