Updated : مهر ۱۶, ۱۳۹۹ in دسته‌بندی نشده

چرا اربعین نشانه مومن بودن است؟ برای اربعینی شدن از راه دور چه باید کرد؟

آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی در سخنانی با اشاره به اینکه اربعین لبیک گفتن به امام حسین علیه السلام است، گفت: روایت معروفی از امام حسن عسکری(علیه‌السلام) که می‌فرماید یکی از علائم مؤمن زیارت اربعین است، البته این را دوجور می‌توان معنا کرد.
وی افزود: نوع اول همین معنای ظاهری آن؛ رفتن به زیارت امام حسین(علیه‌السلام) در روز اربعین است. بعضی از بزرگان احتمال داده‌اند که مُراد خواندن و قرائت زیارت اربعین است، حالا هر کدام که باشد قدر جامعش این است که شیعه مؤمن مسلمان باید به اربعین امام حسین(علیه‌السلام) یک توجه ویژه داشته باشد.
استاد سطح عالی حوزه بیان کرد: یک مصداق از توجه ویژه این است که در هر شهری که هستیم اقامه عزا و سوگواری کنیم. یک مصداق دیگر آن؛ رفتن به زیارت امام حسین(علیه‌السلام) است. مصداق بالاتر پیاده‌روی آن هم از فاصله‌های دور برای زیارت امام حسین(علیه‌السلام) است که بالخصوص در مورد زیارت امام حسین با پای پیاده در روایات خیلی سفارش شده است.
وی گفت: آنچه مهم است و انسان از این روایت می‌فهمد این است که شیعه باید به اربعین امام حسین(علیه‌السلام) یک توجه ویژه داشته باشد، اگر اربعین بیاید و برود، این فرد نه توجهی داشته باشد و نه عزاداری خاصی کند، نشان از ضعف در شیعه بودن او است. پس اصل این مطلب باید مورد توجّه همه شیعیان حضرت قرار گیرد.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید