Updated : شهریور ۲۴, ۱۳۹۸ in دسته‌بندی نشده

کاهش سرعت مجاز در مهمترین زیستگاه یوزپلنگ جهان

به گزارش خبرنگار ایسنا، علیرضا آشناگر در نشست راهبردی شورای تصادفات استان سمنان که با حضور سردار حسینی، فرمانده پلیس راه کشور برگزار شد اظهار کرد: استان سمنان، استان پهناوری است و از آنجا که حضور ۱۰۰ درصدی پلیس راه در همه این مسیرها امکان‌پذیر نیست هماهنگی و هم‌افزایی بین‌دستگاهی می‌تواند به فرآیند کاهش تصادفات در استان کمک شایانی کند.

وی با اذعان به اینکه اقلیم استان، به‌دلیل مسطح بودن و کویری بودن مسیر، شرایط خاصی را برای رانندگان ایجاد می‌کند خاطرنشان کرد: این روند در صورت عدم ارائه آموزش‌های لازم و فرهنگ‌سازی در این خصوص‌، مشکلاتی را برای رانندگان ایجاد می‌کند.

وی فعالیت پلیس راه را از کارهای سخت و پر مرارت برشمرد و خاطرنشان کرد: حضور پلیس در سطح جاده‌ها، موجب ایجاد امنیت و باعث آرامش خاطر مسافران می‌شود.

استاندار سمنان با بیان اینکه سمنان، استان پر ترددی است افزود: به‌طور متوسط سالانه ۲۵ میلیون زائر از مسیرهای مواصلاتی استان سمنان گذر می‌کنند  و همین می‌طلبد که نگاه ویژه‌تری به محورهای این استان شود.

آشناگر با بیان اینکه جاده‌های استان سمنان هنوز به استانداردهای لازم نرسیدند گفت: جاده‌های این استان تا رسیدن به حد مطلوب فاصله زیادی دارند .‌

وی از تقویت حضور پلیس راه در سطح استان به عنوان یکی از راهکارهای شناخته شده کاهش تصادفات در استان نام برد و گفت: استان سمنان به‌عنوان یک کریدور اصلی حمل و نقل در سطح کشور مطرح است و همین موقعیت سوق‌الجیشی می‌طلبد به راه‌های استان نیز نگرش ویژه‌ای داشته باشیم.

این مقام ارشد اجرایی با اشاره به لزوم فرهنگ‌سازی عمومی در خصوص رانندگی تصریح کرد: ارائه آموزش به شهروندان و مخاطبان، تاثیر گسترده و قابل توجهی در افزایش فرهنگ رانندگی و عبور و مرور و در نتیجه کاهش تصادفات خواهد داشت.

آشناگر با اشاره به ضرورت بهره‌گیری از فناوری‌های نوین در راستای کاهش تلفات جاده‌ای خاطرنشان کرد: تولید ابزار جدید و اپلیکیشن‌های موبابلی ، افزایش دوربین‌های ثبت تخلف در محورهای مواصلاتی استان و همچنین در داخل شهرها، نقش موثری در کاهش تصادفات خواهد داشت.‌

وی با اشاره به شناسایی نقاط‌حادثه‌خیز در طول محورهای این استان افزود: باتوجه به اهمیت موضوع، باید پیگیری اصلاح این ۱۹ نقطه حادثه خیز استان از سوی معاونت هماهنگی امور عمرانی استان پیگیری و گزارش آن به دفتر استاندار ارائه شود.

استاندار با بیان اینکه بیش از ۶۰۰ کیلومتر جاده‌ای استان،  نیازمند ایجاد جلوه‌های بصری و جذابیت توقف برای رانندگان است از مسئولان ذی‌ربط خواست در ارائه مجوزهای ایجاد مجتمع‌های رفاهی، خدماتی سخت‌گیری بی‌مورد نداشته باشند.

وی بر لزوم استفاده بهینه از فرصت‌های ایجاد شده از طریق محورهای پرتردد استان در راستای بهبود اقتصاد خانوارهای حاشیه این مسیرها تاکید و تصریح کرد: محورهای مواصلاتی استان و بویژه مسیر دامغان – شاهرود ، قابلیت برگزاری ایجاد نمایشگاه‌های فروش شهری و روستایی فراوانی دارد .

ایجاد سرعت‌گیر،  پاک کردن صورت مسئله است

عالی‌ترین مقام اجرایی دولت در استان در همین ارتباط از میراث فرهنگی و دیگر دستگاه‌های مسوول خواست تلاش کنند تا زمینه ایجاد این مراکز را برای افراد علاقمند فراهم کنند. ضمن اینکه در همین راستا علاوه بر همراهی و مساعدت با مردم و سرمایه‌گذاران از سخت‌گیری‌های بی‌مورد اجتناب کنند.

وی با بیان اینکه در همین ارتباط برای جاده نظامی، مجوزی اخذ و اقداماتی در حال انجام است اظهار  امیدواری کرد: با تکمیل این فرآیند شاهد کاهش زمان ترددها و متعاقب آن کاهش تصادفات در این محور باشیم .‌

آشناگر ایجاد سرعت‌گیر در مسیرهای جاده‌ای و داخل شهرها و روستاها، را نوعی” پاک کردن صورت مسئله ارزیابی و خاطرنشان کرد: ایجاد سرعت‌گیر در جاده‌ها و در محدوده محورهای شهری هیچ منطق جدی به‌ دنبال ندارد و بعضا موجب ایجاد مشکلات فراوان برای مردم نیز می‌شود ، لذا از مسئولان مرتبط می خواهم که اجازه ایجاد چنین موانعی را تا حد امکان صادر نکنند .‌

وی ادامه داد: چنانچه با نظر کارشناسان این حوزه نیز قرار است که بر حسب ضرورت ، سرعت‌گیری ایجاد شود لازم است تا یک طرح یکپارچه و استاندارد کشوری ارائه شود.

تقدیر استاندار از کاهش سرعت در مهمترین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی

وی با اشاره بسامد بالای تصادفات در محور عباس‌آباد خاطرنشان کرد: خوشبختانه در محور عباس‌آباد میامی، اقدامات اصلاحی خوبی انجام شده که لازم است دیگر تمهیدات اندیشیده شده نیز در اسرع وقت عملیاتی شود تا شاهد کاهش میزان تصادفات در این بخش باشیم .

آشناگر با تقدیر از موافقت پلیس راه کشور با کاهش سرعت در محور میان‌دشت به عباس آباد میامی، ضمن تاکید بر لزوم حفاظت از گونه باارزش یوزپلنگ آسیایی اظهار امیدواری کرد: این کاهش سرعت در کنار دیگر اقدامات استان منجر به حفظ بیش از پیش و افزایش نسل یوزپلنگ در استان سمنان شود.

استاندار سمنان همچنین با اشاره به حجم بالای تصادفات در محور پرتردد سمنان-شهمیرزاد گفت: برای تکمیل و اصلاحات پیچ دربند در محور مهدیشهر به شهمیرزاد، اعتباری را تخصیص خواهیم داد تا مشکلات این محور هر چه سریع‌تر مرتع شود.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید