کاهش ۲۰۰هزار تنی واردات برنج از خارجمجتبی خسروتاج پنجشنبه شب در سفر به شهرستان آمل به خبرنگار ایرنا افزود: واردات برنج ، پیش از برداشت این محصول با هدف رفع کمبود تولید درکشور و نیز متعادل سازی قیمت برای مصرف کننده انجام می شود.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه ممنوعیت ترخیص واردات برنج در زمان برداشت وعرضه برنج داخلی به مدت چهارماه ادامه خواهد داشت، اضافه کرد، کل واردات برنج در سال گذشته در زمان پیش از برداشت برنج، بیش از ۸۵۰هزار تن بوده که امسال به حدود ۶۵۰ تا ۶۷۰ هزارتن کاهش یافته است.
خسروتاج، دربخش دیگری با اشاره به اینکه قیمت برنج وارداتی به کشور در مردادماه پارسال ۴هزار و۹۰۰ تومان وامسال با قیمت ۵هزار و۲۰۰ تومان وارد کشور شده است، اضافه کرد: این درحالی هست که قیمت برنج داخلی خیلی کمتر تاثیر از قیمت برنج خارجی داشته و برنج طارم داخلی از۹هزار و۵۰۰ تومان تا ۱۰هزار تومان در بازار بوده که به ۱۲هزار و۵۰۰ تا ۱۳هزار تومان در مردادماه امسال به مصرف کننده فروخته شده است.
به گفته وی امسال سعی شده تا برنج ارزان قیمت که مورد نیاز جامعه است با تفاوت قیمتی با برنج داخلی توزیع تا خیلی برای قشر مصرف کننده احساس نشود.
مازندران با سطح زیرکشت ۲۲۰هزار هکتار شالیزار، سالانه حدود ۹۵۰هزار تن برنج سفید تولید می کند که این میزان برنج نیاز حدود ۴۲ درصد جمعیت کشور را تامین می کند.
خبرنگار: مهدی غلامی**انتشا ردهنده: محسن حسن نیا
ک/۷۳۲۷/۱۸۹۹انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *