گزارش نرخ سود بانکی روی میز اعضای شورای پول و اعتباربه گزارش ایرنا از بانک مرکزی، در جلسه اخیر شورای پول و اعتبار که شامگاه سه شنبه در محل بانک مرکزی برگزار شد، «پیمان قربانی» معاون اقتصادی بانک مرکزی با ارایه گزارش عملکرد و اقدام های این بانک درباره نرخ سود بانکی در سال جاری، چالش‌ها و تنگناهای بازار پول و اقدامات انجام شده در این زمینه و همچنین الزامات موفقیت بخشنامه اخیر بانک مرکزی برای سامان‌بخشی به نرخ سود در شبکه بانکی را برای اعضای شورای پول و اعتبار تشریح کرد.
در این گزارش، ضمن اشاره به مهمترین دلایل چسبندگی نرخ سود بانکی در سال های اخیر (تنگنای اعتباری،تأثیرپذیری بازار پول از بازار بدهی، گسترش نامناسب صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و پرداخت نرخ‌های سود بالای مشارکت توسط خودروسازان)، مجموعه اقدام های بانک مرکزی برای کاهش هزینه تأمین مالی واحدهای اقتصادی از مسیر کاهش نرخ سود سپرده‌ها مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
ساماندهی اضافه برداشت‌ بانک ها، توافق با خودروسازان برای تعدیل نرخ های سود مشارکت، انتقال معاملات ثانویه سخاب به بازار سرمایه، اصلاح رابطه صندوق‌های سرمایه‌گذاری با بانک ها و ساماندهی موسسات اعتباری غیرمجاز از جمله مهمترین اقدام های انجام شده این زمینه بوده است.
معاون اقتصادی بانک مرکزی در ادامه ضمن اشاره به رئوس بخشنامه هشت بندی اخیر بانک مرکزی، به مهمترین الزامات موفقیت این بخشنامه در سامان‌بخشی به نرخ سود سپرده‌ها پرداخت که از جمله مهمترین آنها می‌توان به تقویت انضباط، هماهنگی و هم‌افزایی میان سیاست‌های پولی و مالی،توجه به روش‌های نوین بانکداری و درآمدزایی از طریق ارائه خدمات بانکی، تقویت نظارت بانکی از ابعاد مختلف جهت اطمینان از اجرای کامل بخشنامه نرخ سود، استفاده موثر از ابزارهای تشویقی و تنبیهی جهت التزام بانک ها به رعایت نرخ سود و التزام شرکت های خودروساز به رعایت توافقات انجام شده در خصوص نرخ سود پیش‌فروش خودرو اشاره کرد.
بخش دیگری از جلسه شورای پول و اعتبار به تشریح سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک (صیاد) اختصاص داشت و با رونمایی از این سامانه همراه بود.
اعضای شورای پول و اعتبار با قدردانی از بانک مرکزی برای طراحی و اجرایی کردن سامانه صیاد تاکید کردند این اقدام گامی موثر در راستای شفافیت اطلاعاتی در زمینه چک است که خوشبختانه امروز شاهد به ثمر نشستن تلاش های مجموعه بانک مرکزی در این راستا هستیم.
سامانه صیاد به منظور یکپارچه سازی صدور چک و متحد الشکل کردن سایز و شکل این ابزار مالی طراحی شده است و با اختصاص یک شماره ویژه هر دسته چک، امکان اعتبارسنجی الکترونیکی صاحبان چک و آگاهی از خوش حسابی صاحب آن را برای عموم مردم فراهم می کند که این رویه می تواند به کاهش معضل چک برگشتی و جعل چک کمک کند.
در این جلسه همچنین عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و نیز حمید پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه به عنوان اعضای جدید شورای پول و اعتبار سوگند یاد کردند.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**2025** 6075**تنظیم: لیلا جودی** انتشار: زهرا هجینی نژادانتهای پیام /*


دیدگاه‌تان را بنویسید: