یادبود ذهن زیبا با گرامیداشت مقام مادر و معلم/رونمایی از سردیسی با اشک پدربه گزارش عصر سه شنبه خبرنگار علمی ایرنا، تالار قلم کتابخانه ملی میزبان خانواده پروفسور مریم میرزاخانی، اساتید وی در دانشگاه صنعتی شریف، رییس فرهنگستان علوم، رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران همچنین دوستدارانش بود.
پدر پروفسور میرزاخانی در پایان این مراسم و زمان رونمایی از تندیس وی گفت: قرار بود اینجا تندیسی گذاشته شود ولی از آنجایی که در اسلام ساخت‌ مجسمه نداریم خواستم تندیسی برای مریم گذاشته نشود.
در این مراسم از تمبری با تصویر پروفسور مریم‌میرزاخانی رونمایی شد و شماری از دوستداران مریم و نزدیکان همچنین مسئولان حاضر آن را امضا کردند.
با وجود این درخواست، در ادامه حجت الاسلام و المسلمین محمود دعایی پشت تریبون رفت و در خصوص درست بودن ساخت مجسمه و شرعی بودن آن گفت: این مجسمه ها کامل نیست و بخشی از بدن انسان همچنین برای حق شناسی است.
در ادامه از پدر مریم میزاخانی خواست اجازه رونمایی از سردیس را بدهد، لحظه رونمایی از سردیس پدر مریم آن را در آغوش کشید و گریست و در نهایت با کمک همسرش آرام گرفت.
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز در این مراسم با اشاره به اهمیت توسعه علوم گفت: همه مراکز فرهنگی و آموزشی متعددی که وظیفه نخبه پروری را برعهده دارند باید برای توسعه علوم تلاش کنند.
اشرف بروجردی افزود: همه این مراکز باید بدانند چقدر در نخبه پروری نقش دارند و کتابخانه ملی پایگاه و جایگاهی برای همه اندیشمندان صاحب خرد و فضیلت و فکر برتر است.

*مادر و معلم بیشترین نقش را در موفقیت مریم داشتند
پدر مریم میرزاخانی نیز در این مراسم گفت: مادر مهم ترین عامل موفقیت و تربیت فرزندان است و پس از آن معلم و استاد نقش دارند که استاد محمودیان، تابش و شهشهانی از اساتید دانشگاه صنعتی شریف این نقش را برای مریم داشتند و امروز درواقع تجلیل از مقام مادر و معلم است.
مهندس احمد میرزاخانی در ادامه از تلاش برای تاسیس بنیاد نیکوکاری مریم با هدف شناسایی استعدادهای برتر خبر داد و گفت: حمایت مالی از نخبگان از طریق اعطای بورس، حمایت از پیشرفت علمی نخبگان با راهنمایی علمی آنها، ارائه مفاد علمی کمک آموزشی و فراهم‌ سازی ارتباط علمی نخبگان از جمله اهداف ما در تاسیس این بنیاد است.
وی با تاکید بر اهمیت برگزاری مسابقات و‌ همایش های علمی در سطح محلی و ملی افزود: هماهنگی با سازمان های دولتی و مردم نهاد مرتبط با نخبگان و ایجاد همکاری بین این سازمان ها ضروری و از ماموریت های بنیاد یادشده خواهد بود.
میرزاخانی ادامه داد: ارتباط با مجامع علمی جهانی ضروری است و تشکیل جهانی نخبگان ایرانی مقیم خارج از کشور در این زمینه می تواند مفید باشد و در قالب بنیاد آموزشی نیکوکاری‌ مریم این هدف را هم دنبال می کنیم.
در این مراسم همچنین بعضی اساتید وی خاطراتی از او نقل کردند.
به گزارش‌ایرنا مریم‌ میرزاخانی ریاضی دان نابغه ایرانی برنده جایزه مدال فیلدز (۲۰۱۴) و دو مدال طلای المپیاد ریاضی بود.
وی تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی در دانشگاه صنعتی شریف انجام داد و از دانشگاه هاروارد در مقطع دکتری در رشته ریاضی دانش آموخته شد. پروفسور میرزاخانی بعد از مدتی رنج بیماری سرطان ۲۳ تیرماه گذشته در آمریکا درگذشت و به خاک سپرده شد.
علمی**۹۱۵۷**1440
خبرنگار: منصوره شوشتری** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


دیدگاه‌تان را بنویسید: