۱۷ طرح عمرانی بااعتبار ۲۰۵میلیارد ریال در استان بوشهر افتتاح و اجرایی شدبه گزارش ایرنا این طرح ها در شهرستان های دشتی، تنگستان و گناوه در زمینه ورزشی ، کشاورزی ، راه و بهداشت و درمان افتتاح و اجرایی شده است که شامل این طرحهاست.
** آغاز عملیات اجرایی استادیوم ورزشی شماره دو خورموج بوشهر آغاز شد
این استادیوم ورزشی در زمینی به مساحت ۲۵ هزار متر مربع و در بهترین نقطه شهر خورموج ساخته می شود.
این ورزشگاه دارای زمین چمن مصنوعی و سکوهای تماشاگران و پیست دو و میدانی و پارکینگ است.
اعتبار اولیه این پروژه بالغ بر ۱۲ میلیارد ریال است.
**بهره برداری از سیستم های آبیاری نوین نخیلات در تنگستان
یک هزار هکتار از زمین های کشاورزی این شهرستان به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز شده است که از این میزان ۷۰۰ هکتار در دولت یازدهم تحقق یافته است.
درسالجاری نیز تاکنون ۴۰۰ هکتار از زمینهای کشاورزی این شهرستان با ۲۸ میلیارد ریال اعتبار مجهز به سیستم آبیاری تحت فشار شده است که از این میزان یکصد هکتار آن مربوط به نخیلات است.
نیاز خالص آبیاری برای یک هکتار نخیلات در شهرستان تنگستان باتوجه به کیفیت پایین آب و تبخیر بالا ۱۲هزار و ۵۰۰ مترمکعب است که در روش سنتی با توجه به راندمان آبیاری ۳۵ درصد نیاز حجم آب برای آبیاری نخیلات ۳۵هزار و ۷۰۰ مترمکعب است که این رقم در آبیاری تحت فشار با توجه به راندمان ۸۵ درصد به ۱۴هزار و ۷۰۰ مترمکعب کاهش می یابد.
**قطعه دوم بزرگراه خروجی خورموج – کنگان بوشهر افتتاح شد
محور خورموج- کنگان از محورهای مهم ارتباطی شمال به جنوب استان بوشهر است که به دلیل حجم بالای ترافیک از نقاط بسیار حادثه خیز به شمار می رود.
طول این مسیر ۴ کیلومتراست که خروجی خورموج به سمت کنگان وعسلویه را چهار خطه می کند و سبب ایمن شدن تردد وسایل نقلیه و بهبود وضعیت حمل و نقل شمال به جنوب استان می شود.
در این محور تعداد ۵۲ دستگاه ابنیه فنی به طول ۲۳۶متر ساخته شده است.
برای اجرای این پروژه بیش از ۷۳ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
** افتتاح مرکز جامع سلامت شهر بادوله دشتی
پروژه مرکز جامع سلامت شهیدان توپال شهر بادوله به بهره برداری رسید.
مرکز جامع خدمات سلامت شهیدان توپال شهر بادوله با زیربنای ۸۰۸ مترمربع و در زمینی به مساحت ۱۶۰۰ متر مربع احداث شده است.
برای ساخت این مرکز جامع سلامت بیش از ۱۹ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
با بهره برداری این پروژه گامی مهم بر افزایش و ارتقا خدمات بهداشتی ودرمانی برای پنج هزار و ۷۰۰ نفر ساکنان شهر بادوله و روستاههای اطراف برداشته شد.
** بهره برداری از خط انتقال آب روستای کنار بابایی شهرستان تنگستان
عملیات اجرایی این طرح در سال ٩۵ با اعتبار سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال آغاز و همزمان با هفته دولت امسال به بهره برداری رسید.
این طرح جمعیت ٢۶٧ نفری این روستا در قالب ٨۴ خانوار را پوشش می دهد و دبی آب مورد نیاز فعلی آن، ٢ لیتر در ثانیه است.
**همچنین همزمان با این طرح، طرح ساماندهی و هوشمندسازی منابع تامین آب و مبادی روستاهای مجتمع شهیدعالی زنده بودی، با اعتبار چهارمیلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال که ١٣ روستا را با جمعیت چهارهزار و ۴۳۷نفر زیر پوشش خود دارد نیز مورد بهره برداری قرار گرفت.
** افتتاح و اجرایی شدن ۱۰ طرح عمرانی و بهداشتی در بخش ریگ شهرستان گناوه
طرح دومین مرکز بوجاری گندم و جو گناوه در روستای محمدی ریگ با اعتبار ۸۰۰ میلیون ریال، جاده بین مزارع برای دسترسی کشاورزان محمدی با یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال، زیرسازی و آسفالت خیابان فرهنگیان و پیاده رو سازی خیابان آزادی شمالی شهر ریگ با اعتبار ۲ میلیارد و ۵۰۰ ریال از طرح های افتتاحی بود.
جاده دسترسی به بندر جدید تجاری و اسکله شیلاتی بندرریگ با اعتبار ۵ میلیاردریال، احداث چهار خانه بهداشت در روستاهای گاوسفید، مال محمود، پوزگاه و محمدی با اعتبار ۶ میلیاردریال و بهره مند کردن مناطق مسکن مهر، خیابان فرهنگیان، مجتمع هخامنش و مجتمع انبوه سازان مسکن خیرین ساز به تلفن ثابت ازطریق فیبر نوری از طرح هایی است که عملیات اجرایی آنها به میمنت گرامیداشت هفته دولت در بخش ریگ آغاز شد.
**بهره برداری از طرح آبخیزداری دشتی بوشهر
همزمان با هفته دولت طرح آبخیزداری حوزه های چاهگاه و کردلان شهرستان دشتی این با ۵۰میلیارد ریال اعتبار به بهره بردرای رسید.
این سازه آبخیزداری از جمله بزرگترین سازه های استان بوشهر است که نزدیک به ۱۲ متر طول و حجم عملیاتی آن بیش از ۱۵ هزار متر مکعب است.
حجم استحصال آب سالانه این حوزه آبخیز با فرض چهار بار آبگیری، نزدیک به چهارمیلیون متر مکعب است.
ارتفاع تاج این سازه آبخیزداری بیش از ۱۵۰ متر است که انتظار می رود حجم استحصال آب سالانه بسیار خوبی در خود ذخیره کند.
کنترل سیلاب، روان ‌آبهای سطحی، فرسایش خاک و حمل رسوب را از جمله هدف های اجرای این طرح عنوان کرد.
۶۰۴۷/۶۰۴۵** خبرنگار: مونا عیدان ** انتشار دهنده: اکبر اقبال مجردانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *