30سال تلاش برای ترمیم لایه ازونبه گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا، اولین بار شورای انگلیسی تحقیقات محیط زیست طبیعی (NERC) در قالب یک برنامه تحقیقاتی در قطب‌ها توانست وجود سوراخی در لایه ازون را در قطب شناسایی کند و هشدارهای جدی را در این رابطه منتشر کرد. انتشار نتایج تحقیقات NERC تاثیر مهمی در شکل‌گیری یک اقدام جهانی برای مقابله با این معضل داشت و به شکل‌گیری پروتکل مونترال در سال 1987 میلادی منجر شد.
تحلیل عملکرد کمیسیون NERC در سال 2015 میلادی نشان می‌دهد تحقیقات لایه ازون به حفظ جان هزاران انسان و کاهش قیمت غذا منجر شده و تنها در انگلیس موجب 1.3 میلیارد پوند صرفه‌جویی سالانه می‌شود. بر اساس این گزارش اگر وجود سوراخ در لایه ازون کشف نمی شد، احتمالا کشف این پدیده بین 5 تا 10 سال بعد انجام می‌گرفت و هزینه این تاخیر، افزایش میزان ابتلا به سرطان پوست بود.
سوراخ لایه ازون در اثر تجمع کلرین و برومین در اتمسفر که از ترکیبات کلروفلروکربن و هالون‌‌ها حاصل می‌شوند، به وجود آمده است. در پایان فصل زمستان که خورشید در آسمان قطب پدیدار می شود تا پایان فصل تابستان طولانی‌ترین زمان تابش آفتاب است و گرمای حاصل از آن با وجود کلرین و برومین در اتمسفر موجب تخریب لایه ازون می‌شود.
پس از گذشت 30 سال هنوز هم پروتکل مونترال به عنوان یک اقدام جهانی موفق برای مقابله با یک معضل زیست محیطی شناخته می‌شود و بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد با اجرای این پروتکل، لایه ازون همچنان در مسیر ترمیم قرار دارد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.
علمی (6)**9259
مترجم: سپیده علی کاشانی*انتشار: محتشمی پورانتهای پیام /*


دیدگاه‌تان را بنویسید: